E Posta Göndermek İçin En Uygun Zaman

Meslektaşlarınıza e posta göndermek için en iyi zaman yapılan bir araştırmayla belirlendi. Ancak iş arkadaşlarınız bu durumdan memnun olmayabilir.

E posta göndermek

E Posta Göndermek

Sadece iş saatleri içinde değil, tatilde, hafta sonunda, evde dinlenirken bile peşimizi bırakmayan, ‘senden acil cevap bekliyorum’ diye gelen e postalar iş yaşantımızın bir parçası. Yazılanlarla doğrudan ilgisi olmayan cc mağdurları da bu işten nasibini alıyor tabii. Peki e posta yazmak için en uygun zaman hangisi? Cevabını 1 Ağustos 2023 tarihinde sozcu.com.tr sitesinde yayınlanan araştırma haberi ile verelim. Haber şöyle:

Axios HQ tarafından 8,7 milyon e postanın analiz edildiği bir araştırmaya göre Pazar günü saat 15.00 ile 18:00 arası dahili bir e posta göndermek için en iyi zaman. Araştırmada bu e-postaların ortalama yüzde 94’ünün açıldığı tespit edildi.

Axios “Pazar gecesi gibi rekabetin düşük olduğu zamanlarda dahili bir eposta göndermenin, pazartesi sabahı ilk iş gibi görülerek muhatapların akıllarında yer edinmesini sağlayabileceğini” söyledi.

Pazar günü 18:00 ile 21:00 arasında gönderilen mesajların ortalama açılma oranı yüzde 86 iken, haftanın geri kalanında bu oran yüzde 50 ile yüzde 76 arasındadır.

Ancak uzmanlar özellikle daha fazla çevrim içi toplantı ve iletişime yol açan Covid-19 pandemisinden bu yana, pazar e postalarının da stres artırabileceğini söylüyor. Burada bir not düşelim. Araştırmanın sonucunu doğru analiz etmeden körü körüne uygulamak çalışanları çalışma saatleri dışında da e postalara bakmak durumunda bırakır. 

Tekno İstilası

Leeds Üniversitesi İşletme Okulu’nda doçent olan Dr. Matthew Davis, “İnsanlar bunu görüp ‘Bunları hafta sonu daha rutin bir şekilde göndermeye başlayacağım’ diye düşünürse benim endişem bu olur. Çünkü bazı insanlar için sorun değil ama bunun stres oluşturacağı çok sayıda insan var. ‘Tekno istilası’ diye bilinen bir fenomen var. Bu kişisel yaşamınıza da sızan teknolojinin bir anlamı. Bunun insanların daha stresli hissetmeleri, işlerinden ve iş yaşam dengelerinden daha az tatmin olmaları ile bağlantılı olduğunu biliyoruz” dedi.

Journal of Occupational and Organizational Psychology’de yayınlanacak olan makalede “insanların erişebilirliğine ve iletişim sınırlarına saygı duymanın iyi bir iş için çok önemli olduğunu gösterdiği” ifadeleri yer alıyor.

Uzmanlar da, “Bu insanlar Pazar günleri çalışmıyorsa ve meslektaşları bunun farkındaysa, o zaman mesajlar gönderilmemeli ve meslektaşları yanıt beklememelidir” dedi.

Davis, ayrıca, kapatılabilecek ayrı bir iş e posta uygulamasına sahip olmayı, bildirimleri kapatmayı ve epostalara hafta sonu okunması gerekmediğini söyleyen alt bilgiler koymayı önerdi.