Google'ın Milyar Dolarlık Ofisinde Yok Yok

Teknoloji devi Google'ın milyarlarca dolar harcayarak tasarladığı ofis binası görenleri şaşkına çevirdi.

Google merkez ofisi

Uzaktan Çalışma ve Ofisler

Biliyoruz ki uzaktan çalışma düzeni artık iş yaşamının bir parçası haline geldi. Nasıl gelmesin, yapılan araştırmaların ezici çoğunluğu doğru yönetilen uzaktan / hibrit çalışmanın faydalarını ortaya koyuyor. Örneğin yapılan bir çalışma ile öğrendik ki hibrit çalışma ile yıpranma azaldı. Bir başka araştırma sonucu: ‘Evden çalışma sağlığa yararlı’ olduğunu gösterdi.

Elbette karşıt görüşte olanlar da var. Mesela uzaktan çalışanlara terfi imkanı vermeyeceğini açıklayan uluslararası firma var. Ancak uzaktan çalışmaya karşı olanların nispeten azınlıkta olduğunu biliyoruz.

Hem ofiste çalışmaya devam edenler, hem de hibrit düzende çalışanlar ofisleri kullanmaya devam ediyor. Bu gerçek de kurumların ofisleri göz ardı etmemeleri gerektiğini ortaya koyuyor. Tam da bu noktada önümüze Google’ın milyar dolarlık ofis haberi düşüyor. Çalışanların iştahını kabartan ofis haberinin detaylarına 27 Mart 2024 tarihli sozcu.com.tr sitesi haberiyle bakalım.

Google’ın Ofisi

Temizlik işçisinin yılda 40 bin dolar kazandığı ve maaşların ortalama aylık 5 bin dolar olduğu Google'ın milyarlarca dolar harcayarak tasarladığı ofis binası görenleri şaşkına çevirdi. Haftada üç gün ofise gelme kararı alan şirketin çalışanlarına sağladığı ofis ortamında yok yok.

Google ofisinin içinden bir görüntü

Dünyanın en büyük teknoloji ve yazılım şirketlerinden Google'ın Şubat ayında açılışını yaptığı New York'taki merkez ofisinin içinden görüntüler yayınlandı. 

ABD merkezli medya kuruluşu Business Insider muhabiri, Google'ın 2.1 milyar dolar harcayarak tasarladığı ofis binasını ziyaret etti. Tamamen yeniden yapılan ofis binasını gezen Business Insider muhabiri, ofisin sıradan bir ofis olmadığını ve adeta her şey dahil bir otel gibi olduğunu söyledi. 

12 katlı bina Hudson Meydanı'nda yer alırken, bina 1930'lardan kalma bir tren garının üzerine inşa edildi. 

Binanın girişinde çalışmak için geniş bir hol olduğuna dikkat çekilen haberde, binanın yüksek tavanlara sahip olduğu ve rahat oturma takımları ve ücretsiz kahve, çay, kahvaltı alınabildiği belirtildi. ABD'li muhabir Americano kahve, sandviç ve benzeri atıştırmalıklar aldığını belirtti. 

Google ofisindeki içecek ve kahvaltılık ikramlar

Ofis içindeki mobilya ve aksesuarların farklı olduğuna dikkat çekerken bunların bazılarının özel tasarımcılara ait olduğu belirtilirken İspanyol tasarımcı Patricia Urquiola'ya ait olan koltuk takımlarının olduğuna da vurgu yapıldı. 

Google ofisindeki yaşam alanları

Ofis içerisinde ise çalışanlara birçok ayrıcalık sunuluyor. Egzersiz merkezinin bulunduğu alanda bisiklet stüdyosu, yoga odası, dövüş sporları alanı, masaj salonu gibi alanlar bulunuyor

Google ofisi içindeki yürüyüş bantları

Mekanda ayrıca çok geniş duş, giyinme ve tuvalet alanlarının olduğu da aktarıldı. Öte yandan Google'ın çalışanları için ayrı ufak odalar hazırladığı da ortaya çıktı.

Google ofisindeki masaj ve incelme aletleri

Kahve meraklıları için 20 bin dolarlık La Marzocco marka espresso makinesinin bulunduğu alanda isteyen çalışanlar bu makineyi kullanarak kahve yapabiliyor ve istedikleri kadar kahve içip atıştırmalık yiyebiliyorlar, elbette ücretsiz olarak. 

Google ofisinde çalışanlara tahsis edilen odalar

Google'ın çalışanlarını en çok cezbettiği alan ise gün boyu sınırsız yemek imkanı. Ofis içerisindeki kafeteryada farklı mutfaklara ait yemekler yenebiliyor. Vegan ve vejetaryen seçeneklerin de yer aldığı cafede çalışanlar hiçbir ücret ödemeden diledikleri zaman yemek yiyebiliyor

Google ofiste çıkan yemekler

Öte yandan Business Insider muhabiri tuvaletlerin de çok güzel tasarlandığını ve bazı bölümlerde boydan boya aynalar olduğunu aktardı. 

Google ofisteki dinlenme alanları

Google'da geleneksel anlamda ofis odalarının olmadığı belirtilirken bunun yerine açık konseptli bir çalışma ortamı hazırlanmış. Burada her alanın farklı bir konsepti bulunurken Google da çalışanların daha mutlu ve verimli çalışması için bu tasarımı uyguladıklarını söyledi.

Google ofis çevresindeki yürüyüş alanı

Binanın Hudson Nehri kıyısında olmasının da çalışanlar açısından bir avantaj olduğu görülüyor. Canı sıkılan ve yürümek isteyen çalışanların manzara eşliğinde yürümesinin büyük bir avantaj olduğu belirtildi.