Engellinin İş Bulma Umudu Kırılmasın

Koronavirüs salgını gerekçesiyle EKPSS sınavının ertelenmesi sınava girmeyi bekleyen binlerce engellinin iş bulma umudunu kırıyor. 

EKPSS

Üç Kez Ertelendi

İş bulmak isteyen binlerce engellinin dört gözle beklediği sınavdır EKPSS, yani Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı. İki yılda bir yapılıyor. Engellilerin kamuda istihdam edilmeleri için en son 2018 yılında yapılan sınavın bu yıl Nisan ayında yapılması bekleniyordu. Ancak sınav tam üç kez ertelendi. Koronavirüs salgını gerekçesiyle yapılan bu ertelemeler, sınava girmeyi bekleyen binlerce engellinin umudunu kırıyor.

Elbette pandemi göz ardı edilmemeli ve her türlü önlem alınmalı. Nitekim bu yıl salgın koşullarında önlem alınarak yapılan sınav örneklerini gördük. Lise giriş ve üniversiteye giriş sınavları yeni uygulamalar ve önlemlerle gerçekleştirildi. EKPSS için de aynısı olmalı.

Sınav Tarihi Belli Değil

Oysa EKPSS için yeni sınav tarihi henüz belli değil. Hemen bir tarih belirlenmeli ve gerekli tedbirler alınarak sınav gerçekleştirilmeli. Sınava girmeyi bekleyenlerin çoğunun dar gelirli ailelere mensup oldukları ve içlerinde bulundukları zor durum unutulmamalı.

Sınav bir an önce yapılmalı, çünkü EKPSS demek iş umudu demek. Sınava girmeyi bekleyen engelli adayların geldikleri noktaya ulaşabilmeleri için çok daha fazla çaba harcadıkları unutulmamalı. Tek parmağıyla mucize yaratan güzel insan Rukiye Türeyen’i hatırlayın. Kıpırdatabildiği tek parmağıyla olağan üstü bir iş çıkarmıştı.

Okuyabilmek için bin bir zahmete girip, pek çok sıkıntıya göğüs geren orta öğretim, ön lisans ve hatta lisans mezunu olmayı başaran binlerce engelliyi düşününce “hangimiz engelliyiz” diye soruyor insan kendine.

Sınav tarihinin açıklanmasını dört gözle bekleyen gençlerin umutları kırılmasın, önlerinde engel olunmasın.