Emniyet Kemeri Takmadan Şirket Aracı Kullanmak Fesih Sebebi mi?

Şirket aracını emniyet kemeri takmadan kullanan çalışan, bu sebepten işten çıkarılabilir mi?

Emniyet kemeri

İşinizden Olabilirsiniz

Bir çok kurum sadece yöneticilerine değil, satış ve pazarlama ekiplerine de araç tahsis ediyor. Hatta şirket servislerini ve makam araçlarının şoförlerini de dahil edersek kurum içinde pek çok çalışan işverenin tahsis ettiği aracı kullanıyor.

Emniyet kemeri takmak, özel araç kullanırken çoğu kişi tarafından sıklıkla ihmal edilen bir konu. Kemer takmamak için çeşitli yöntemler kullanılıyor. Kemer takılmadığında öten ‘kemer ikaz sinyali’ ses çıkarmasın diye arabaya binmeden önce kemeri takıp, sonra takılı kemerin üzerine oturan yurdumun nice enteresan insanı var. Oysa sadece kemer takılmadığı için ölümle sonuçlanan kazalar olduğunu biliyoruz. 

Şirket arabası kullanıyorsanız emniyet kemeri takmamak daha da önemli oluyor. Çünkü şirket aracını emniyet kemeri takmadan kullanırsanız işinizden olabilirsiniz.

İş Güvenliği İhlali

Bu yüzden şirket aracı kullanan çalışanların çok dikkatli olması gerekiyor. Şirket aracını emniyet kemeri takmadan kullanmak, iş veren açısından haklı fesih sebebi sayılıyor.

Yargıtay nasıl iş yerinde maske takmayanların işten çıkarılması ile ilgili hüküm verdiyse bu konuda da hükmünü verdi. Şirket aracında emniyet kemeri takmamak Yargıtay tarafından tazminatsız fesih sebebi olarak kabul görüyor. Çünkü emniyet kemeri takmamak doğrudan iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine aykırı davranmak olarak değerlendiriliyor.

Şimdiye kadar emniyet kemeri takmak size gereksiz veya angarya gibi görünmüş olabilir. Ancak sizin gerçeğiniz ve asıl gerçekler birbirinden farklı. Kim bilir, belki de bu davranışınızın yanlış olduğunu bile bile devam ettirmiş olabilirsiniz. En azından bundan sonrası için ‘ah benim canım yanlışım’ diye sarılmayın lütfen hatanıza. Sadece işten çıkarılma endişesiyle değil, kendinizi ve trafikte etrafınızda bulunan tüm kişileri düşünerek kemer takın.