Depresyonda Avrupa Birincisiyiz

Avrupa birinciliğimizi depresyon kategorisinde almış olmamız ne üzücü.

Depresyon

Araştırma Sonuçları

Bu kötü haber Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun 16 Ekim 2021 tarihli Hürriyet gazetesindeki ‘Dikkat! Beyinler Sisleniyor’ başlıklı yazısında belirtiliyor. Müftüoğlu şöyle diyor:

“10 Ekim ‘Dünya Akıl Sağlığı Günü’ydü. Önemli tıp dergilerinin birinde The Lancet’te bu tarih dikkate alınarak konuyla ilgili araştırmaların özeti yayımlandı. O özete bakılınca da COVID-19 pandemisi süresince akıl sağlığımızda oluşan endişe verici değişimler net ve açık olarak görülüyor. Mesela bir araştırmaya göre, 2020’de dünya genelinde ‘depresyon ve anksiyete hastaları’nın sayısı 4’te 1 oranında artmış. Bu kötü haberden daha da kötüsü var: Major depresyon vakalarındaki artışta Türkiye, Avrupa birincisi olmuş!”

Yazıda bu bilgiyi doğrular nitelikte Sağlık Bakanı’nın da ‘Sinir ve depresyon ilaçlarının satış rakamlarında patlama noktasına vardık’ dediği kaydediliyor.

İş Hayatının Etkisi

Avrupa birinciliğimizi depresyon kategorisinde almış olmamız ne üzücü. Bu birincilikte iş hayatında yaşanılanların payının büyük olduğunu düşünüyorum. Çalışanların yoğun çalışma temposu adı altında bazen insan üstü çaba sarf etmeleri gerekliliği, yaşadıkları kronik yorgunluk, iş ortamlarındaki kusurmatik yöneticiler de depresyona meyletmeye tuz biber ekiyor bence.

Mutlu, zihni rahat çalışanların daha kısa sürede iyi iş sonuçlarına ulaşacağı zemininden hareketle, yönetimlerin ve yöneticilerin mevcut yönetim yaklaşımlarına, kurum içi uygulamalarına bakmalarında ve gerekliyse revize etmelerinde fayda var. Belki böylece üzücü Avrupa birinciliği sıramızın değişmesine katkı sağlanmış olur.