Çalışanları Aşırı İzlemeye Ceza: 32 Milyon Euro

Amazon, Fransa'da çalışanlarını "aşırı müdahaleci bir şekilde izlemesi" sebebiyle 32 milyon euro para cezası aldı.  

Sürekli izlenen ve denetlenen çalışan

Çalışanları İzlemek

Hangi ortam, hangi ilişki olursa olsun güvenin olmadığı bir yerde ilişkilerin sağlıklı yürütülmesi zordur. Bu durum iş yerleri için de geçerlidir. Maalesef bazı yöneticiler bu konuda takıntılı. Çalışanın her anını gözetleyip kontrol altına almak isteyenler var. Örnek olarak çalışanları kamerayla denetleyen müdür haberi verilebilir.

ABD’de yapılan bir araştırmadan öğrendik ki patronlar ofiste çalışanlarını gözetliyor. Çalışanı aşırı denetleme ve kontrol altına alma düşüncesiyle uzaktan çalışmayı ev hapsine çeviren kurumlar bile var. Oysa ilk fırsatta çalışanların kaytaracağına inanmak toksik bir düşüncedir.

Bir kontrol mekanizması elbet olmalı, ancak her şeyde olduğu gibi iş yerinde de aşırı kontrol ve izleme zarar. Amazon da bu zarardan nasibini almış görüyor. 23.01.2024 tarihli capital.com.tr sitesinin haberiyle Amazon’un başına gelenlere bakalım:

Amazon’a Aşırı İzleme Cezası

Fransa Ulusal Bilişim ve Özgürlükler Komisyonu'ndan (CNIL) yapılan açıklamada, Amazon'da iş kesintilerini titizlikle ölçen ve çalışanların potansiyel olarak her molayı veya kesintiyi gerekçelendirmek zorunda kalmasına yol açan sistemin uygulanmasının yasalara aykırı olarak değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamada, komisyonun, çalışan faaliyetlerini ve performansını izlemek üzere "aşırı müdahaleci" olarak nitelendirdiği söz konusu sistemi kurduğu için Amazon.com Inc. şirketine 32 milyon avro para cezası verdiği aktarılarak, şirketin çalışan faaliyetlerini ve performansını takip eden tarayıcı sisteminin "hem kapsamlı hem de kalıcı olmaları açısından uygulandıkları ölçek nedeniyle" geleneksel izleme yöntemlerinden farklı olduğu vurgulandı.

Komisyonun, sistem tarafından toplanan tüm veri ve çalışanlar için üretilen istatistiklerin 31 gün boyunca saklanmasını da "aşırı" bulduğu ifade edilen açıklamada, Amazon'da çalışanların ve ziyaretçilerin depolardaki video gözetimi hakkında yeterince bilgilendirilmediği kaydedildi.

Amazon'un Fransa'daki depolarında kullanılan söz konusu sistem, çalışanların belirli iş adımları arasındaki kesintilerinin ne kadar uzun olduğunu kaydetmek için bir tarayıcı kullanıyor.