Bu Yıl ABD’de İşten Ayrılan Beyaz Yakalılar Azaldı

Pandemide sık sık iş değiştiren çalışanlar bu yıl farklı bir tavır sergiledi. ABD’de istifa edenlerin oranının çok düşük seviyelerde kaldığı biliniyor.

İşten ayrılmayan beyaz yakalı çalışanlar.

Beyaz Yakalıların Değişen Alışkanlıkları

Büyük istifa dalgası geliyor derken beyaz yakalılar ABD’de bambaşka bir tavır sergiledi. Büyük istifa bir yana mevcut işlerine tutundular. Bazı patronlar bu durumu bir risk olarak değerlendirdi. Elbette işlerinden ayrılanlar, hatta herkesin hayallerindeki işleri bırakanlar da var. Ancak bu grup azınlıkta kalıyor. gazeteoksijen.com sitesinin 11.11.2023 tarihli haberine özetle bakalım.

Wall Street Journal’ın haberine göre, günümüzde çok az insan kendi isteğiyle işini bırakıyor. Bazı büyük işverenlerde bu o kadar keskin bir düşüş gösterdi ki, şirketler artık belirli ekiplerde bütçeyi aşıyor ve yöneticilerin projeyi ertelemek mi yoksa yıl sonu yaklaşırken ek personeli azaltmak mı konusunda karar vermeleri gerekiyor. Diğer patronlar, şirket içinde daha az boş pozisyon varken en iyi çalışanlarını nasıl meşgul edecekleri konusunda endişeleniyor ve bu da insanların yeni görevleri benimsemesini zorlaştırıyor.

Salgın Öncesindeki Seviyeye Geldi

Bank of America ve ilaç üreticisi Ferring Pharmaceuticals gibi şirketler, bu yıl daha az çalışanın işten ayrıldığını gözlemlediklerini söyledi. Yöneticiler, bazı durumlarda işgücü piyasasında yıllar süren çalkantıların ardından personel değişimlerindeki oranın salgın öncesi seviyelere döndüğünü söyledi.

Büyük işverenlerle çalışan küresel personel bulma şirketi Adecco Group ADEN'in genel müdürü Denis Machuel, "Yıpranma seviyesinin azaldığı kesin. İnsanlar makroekonomideki durumun pek iyi olmaması nedeniyle muhtemelen diğer işlere ilgi göstermiyor. Ve bu tipik son giren ilk çıkar mantığına göre çalışanların mevcut rollerinde kalma olasılıkları daha yüksek” dedi.

Düşük İstifa Oranı İşveren İçin Sorun

İşten ayrılma oranlarındaki düşüş, yıllarca beyaz yakalıların sık sık iş değiştirmesi ve hızla artan maaşlarından yakınan patronlar için hoş bir gelişme gibi görünüyor. Ancak bazı yöneticiler, işgücü piyasası dinamiklerinin ne kadar hızlı tersine döndüğünü ve yeni zorluklar ortaya çıkardığını görünce şaşırdıklarını söyledi.

Ek Maliyetlere Neden Olabilir

Wells Fargo'nun Mali İşler Direktörü Mike Santomassimo bu yaz yatırımcılara, şirkette öngörülen işten ayrılmaların beklenenden daha yavaş olduğunu ve bankanın personel sayısını azaltmak için daha yüksek işten çıkarma maliyetleri planladıklarını söyledi. Santomassimo, ekim ortasındaki mesajını yineleyerek yatırımcılara şunları ifade etti: Şirket, istifa oranının düşük kalması nedeniyle hala işten çıkarılması gereken daha fazla iş olduğuna inanıyordu ve bu da muhtemelen gelecek yıl ek işten çıkarma maliyetlerine yol açacak.

Yeni Çalışan Almamak İçin Stajyerleri İşe Alıyorlar

Personel kaybı oranının da yılın başından bu yana düşüş gösterdiği Pitney Bowes adlı nakliye ve posta hizmetleri şirket, bir boş pozisyon açılmasını bekleyerek sadece mevcut çalışanların aynı pozisyonlarda kalması için stajyerleri işe aldığı birkaç örnek yaşadı.

Yazılım sağlayıcısı ServiceNow'da şirket, her üç ayda bir işten ayrılmasını beklediği çalışan sayısını tahmin etmek için bir yapay zeka modeli kullanıyor. Şirketin küresel yetenek kıdemli başkan yardımcısı Sarah Tilley, bu yıl gönüllü olarak işten ayrılanların sayısının bu modellerin öngördüğü seviyelerin altına düştüğünü söyledi. Tilley, 2023'te en iyi performans gösteren çalışanlar arasındaki kaybın, 2022'dekinin yarısından az olduğunu açıkladı.

Bazı Şirketler İçin Bu İstikrar ve Bağlılık Demek

Tilley, "Gönüllü işten ayrılanların sayısında büyük bir düşüş yaşandı" dedi ve yaklaşık 22 bin çalışanı olan Kaliforniya’daki Santa Clara adlı şirketin kültürünün de muhtemelen daha fazla beyaz yakalının kalmak istemesine katkıda bulunduğunu, çünkü bunu çok olumlu bir şey olarak yorumladıklarını belirtti.

ABD Çalışma Bakanlığı hafta içi yaptığı açıklamada, ulusal düzeyde işten ayrılma oranının (toplam istihdam payı olarak istifa sayısının) Nisan 2022'deki yüzde 3'lük zirveden düşerek üst üste üçüncü ayda yüzde 2,3'te kaldığını duyurdu. Pandemi sırasında, Kovid-19 kısıtlamaları hafifledikçe ve işçiler daha iyi ücret veya çalışma koşulları arayışına girdikçe, bırakma düzeyi rekor seviyeye ulaştı ve bu da yaygın olarak büyük istifa olarak bilinen bir döneme yol açtı.

Aynı zamanda çalışanlarla yapılan anketlerde çoğu, mevcut işverenlerine karşı yeni bir bağlılık ortaya koydu. Adecco tarafından ekim ayında yayınlanan bir ankete göre, bu yıl çalışanların yüzde 73'ü işlerinde kalmayı planladıklarını söyledi; bu oran geçen yılki yüzde 61'den daha yüksek. 

Personel Değişimi Diğer Çalışanlar İçin Yeni Fırsatlar Yaratabilir

Ferring Pharmaceuticals'ın ABD insan kaynaklarından sorumlu başkan yardımcısı Purvi Tailor, bir şirketteki çalışanlar arasındaki bazı değişimlerin sağlıklı ve gerekli olduğunu söyledi. Pozisyonunu bir başkasına devretmek yüksek performanslı çalışanlar için terfi fırsatları yaratır ve işverenlerin yeni bakış açılarına veya aranan becerilere sahip yeni çalışanları işe almasına olanak tanır.

Morgan Stanley'den Gorman ise yatırımcılara personel kaybında beklenen düşüşün olmamasının firmanın kültürünün ve istikrarının bir yansıması olarak gördüğünü söyledi. Gorman, “Sanırım gururumuz okşanmış olmalı. Buradan, işten ayrılanların sayısının oldukça düşük olduğu ve bunun üzerinde çalışmamız gerektiğini çıkarıyoruz" dedi. Neredeyse 14 yıl boyunca CEO olarak görev yaptıktan sonra Gorman, bankadaki bu istifa oranını normal seviyelere getirmek için üzerine düşeni yapıyor. Bankanın CEO’su Gorman, önümüzdeki aylarda üst düzey görevinden ayrılacak.