Bloomberg: Yüksek Maaş İsteyenler Uzaktan Çalışmayı Bıraksın

ABD merkezli iş ilanı platformu Ladders'ın raporuna yer veren Bloomberg, uzaktan çalışmanın eski popülaritesini hızla kaybettiğini yazdı.

Ev ofis sisteminde çalışan kişi

Uzaktan Çalışma

Hepimizin malumu pandemi sonrası uzaktan çalışma hızla yaygınlaştı. Yapılan araştırmalardan uzaktan ve hibrit çalışmanın pek çok avantajını öğrendik. Örneğin öğrendik ki hibrit çalışma ile yıpranma azaldı. Başka bir haber bize “Hibrit çalışma düzeni sağlığa iyi geliyor” dedi. Artık sadece evden değil, ülkeler arası çalışanlar var. Lüks gemiden 12 yıllık bilet alan çalışan olduğunu biliyoruz.

Azınlık da olsa farklı görüşte olanlar da var tabii. Biliyorsunuz Elon Musk’ın uzaktan çalışma yorumu: “Saçmalık” olmuştu. Bloomberg de yüksek maaşların daha çok ofiste çalışanlara verildiğine vurgu yapan bir raporu haber yaptı. Konuyla ilgili 26.02.2024 tarihli gazeteoksijen.com haberine bakalım.

Kuzey Amerika'daki profesyoneller için bir kariyer sitesi olan Ladders tarafından hazırlanan bir rapora göre, yüksek ücretliler için uzaktan çalışma fırsatları 2022'nin üçüncü çeyreğinden bu yana düştü. Yıllık en az 200 bin ücret ödenen işler için bu tür listelemeler, 2022'nin sonunda 10'da 3 iken Aralık ayında yaklaşık 10'da 1'e geriledi.

Hibrit İş İlanları da Azaldı

Hibrit iş ilanları da önemli ölçüde düşerek 2023'ün başında yüzde 16'dan yaklaşık yüzde 3'e geriledi. Bu eğilim hem teknoloji hem de teknoloji dışı sektörlerde paralellik gösterdi.

Yüksek maaşlı işler arayan ve 7 milyondan fazla üyesi bulunan Ladders'ın analizini yöneten pazarlama direktörü John Mullinix, "Araştırma, başvuru sahiplerinin giderek daha fazla ofiste yüksek maaş ile evde daha düşük maaş arasında seçim yapmak zorunda kaldıklarını gösterdi" dedi.

Indeed Hiring Lab tarafından yapılan ayrı bir analiz, uzaktan çalışmaya uygun rollerin yüksek olduğu sektörlerdeki ilanların azaldığını, yüz yüze işlere olan talebin ise Covid-19 pandemisi öncesindeki dönemden daha yüksek seviyelerde kaldığını ortaya koydu.

Sağlık Sektöründe Maaşlar Dolgun

Ladders ayrıca, 200 bin dolar ücretli işler için rekabetin en şiddetli olduğu alanların pazarlama, medya ve tasarım alanları olduğunu tespit etti. Bu arada, en az rekabetin yaşandığı yüksek maaşlı işler, ihtiyaç duyulan beceriler ve nitelikli aday eksikliği göz önüne alındığında sağlık hizmetleri sektöründeydi.

Mullinix, "Amerika'nın yaşlanan nüfusu ve tıp uzmanlarına artan ihtiyacı göz önüne alındığında, sağlık hizmetlerinin önümüzdeki on yıllar boyunca en yüksek gelir getiren işlerden biri olmaya devam etmesini bekliyorum"dedi.