Yaşlı Bulunup İşe Alınmayan Nitelikli İnsanlar

Yaş ayrımcılığı yüzünden işe alınmayan nitelikli adayların önü açılmalı. Adayın yaşına bakmak ayrımcılık kabul edilmeli. 

Yaş ayrımcılığı yüzünden iş bulamayan adaylar

Ahmet’in 10 yıllık satış tecrübesi var. Bu alanda kayda değer başarıları var. Ama 35 yaşında olduğu için Satış Temsilcisi olarak yaşlı bulundu ve işe alınmadı.

Nigar satın alma konusunda deneyimli. İşinde gayet iyi. Ama 38 yaşında olduğu için başvurduğu Satın Alma Uzmanı pozisyonuna yaşlı bulundu ve işe alınmadı.

Gülnur ilk gençlik yıllarında başladığı muhasebe bölümünde işin her yönünü öğrenerek en son Muhasebe Şef’liğine kadar geldi. Şirketi, yöneticileri kendisinden hep memnundu. Ama 47 yaşında olduğu için başvurduğu Muhasebe Şefi pozisyonuna yaşlı bulundu ve işe alınmadı.
Hakan işinde oldukça istekli ve öğrenmeye açık. Üniversite yıllarından beri hep hayalini kurduğu Halkla İlişkiler alanında başarılı bir şekilde çalışıyor. Ama 40 yaşında olduğu için başvurduğu Halkla İlişkiler Sorumlusu pozisyonuna yaşlı bulundu ve işe alınmadı.

Melisa daha okul yıllarında başlamıştı sosyal medya konusunda çalışmaya. Sadece ilgisi değil, okuduğu okul ve kendini geliştirmesiyle de hatırı sayılır bir bilgi ve deneyime sahipti. Ama 30 yaşında olduğu için başvurduğu Sosyal Medya Uzmanı pozisyonu için yaşlı bulundu ve işe alınmadı.

Sedat İnsan Kaynaklarının tüm alanlarında tecrübe sahibi bir yöneticiydi. Eğitim ve gelişim, işe alım, performans gelişimi konularında bilgi ve tecrübesi takdire şayandı. Ama 54 yaşında başvurduğu İnsan Kaynakları Müdürü pozisyonu için yaşlı bulundu ve işe alınmadı.

Maalesef işe alımda yaş bariyeri hala devam ediyor. Kurumlar hala “Biz daha genç birisini arıyoruz” diyebiliyor. Bu ilkel yaklaşımın bir an önce son bulması ümidiyle.