Biz Daha Genç Birisini Arıyoruz

Yaş ayrımcılığı yetkin adayları “sadece yaşları yüzünden” değerlendirmeye almamaktır ve en büyük işe alım ayıplarımızdan biridir.

Yaş ayrımcılığına uğramış çalışan

– İşletme okumuştu ve satış alanında farklı tecrübeleri oldu. 36 yaşında çalışma alanını değiştirmeye karar verdi, üniversite sınavına girdi. Başarı hikayesi gibi yüksek puanlı bir hukuk fakültesini kazandı. 4 yılda bitirdi. Pek çok iş başvurusu oldu. “Sıfırdan başlamaya hazırım. Yöneticim olarak çalışanların yaşça benden küçük olması benim için sorun değil” dedi. Ama iş bulamadı, aldığı cevap hep aynıydı: “Biz daha genç birisini arıyoruz”

– 61 yaşında ve tüm kariyeri boyunca muhasebede çalıştı. Hiç yöneticilik tecrübesi olmadı. Bununla birlikte yaptığı işte çok ustalaştı. Birlikte çalıştığı yöneticileri kendisinden çok memnundu. Sonra emekli oldu. Bir kaç yıl sonra maddi koşulları zorladı kendisini, çalışması gerekti. Muhasebeyle ilgili bulduğu tüm pozisyonlara başvurdu. “Şu saatten sonra yöneticilik beklentim yok, sadece çalışmak istiyorum” dedi. Ama aldığı cevap hep aynı: “Biz daha genç birisini arıyoruz”

– Çok parlak bir eğitim hayatı ve kariyere sahip. İngilizce ve Almanca’yı çok iyi biliyor. Uluslararası firmalarda üst düzey yönetici olarak çalıştı. Yine uluslararası bir firmada expat yönetici olarak yurt dışı tecrübesi edindi. Sonra emekli oldu, ancak işe ihtiyacı var. Geçmiş kariyerinin yapacağı işi gölgelemeyeceğini, yöneticilik beklentisi olmadığını, unvana takılmadığını anlatmaya çalıştı. Hiçbir yerden olumlu cevap alamadı. Aldığı cevap hep aynı oldu: “Biz daha genç birisini arıyoruz”

Ve yüzlercesi…

“Biz daha genç birisini arıyoruz” diyenlere tek kelimelik bir sorum var: Neden?

Yetkinlikleri, eğitimleri tecrübeleri yeterli olan insanları “sadece yaşları yüzünden” değerlendirmeye almamak, en büyük işe alım ayıplarımızdan biridir.

Kimi zaman soruyorlar “CV’ye doğum tarihi yazılmalı mı” diye. Cevabım kesin ve nettir: hayır. Nasıl ki adayın cinsiyeti, dini, mezhebi vb. konuların işe alımda değerlendirme kriteri olamayacağı, bu minvalde eleme yapılamayacağı iş kanunu kapsamına dahil edilmişse, yaş konusu da kapsam içine alınmalı. Yani adayın yaşını sormak ayrımcılık kabul edilmeli.

Adayların yaşlarına bakılmasın artık!