Uyku Borcu Olan Çalışanlar

Bilim insanları yetersiz uyuyan insanların ciddi problemlerle karşılaşabileceğini belirtiyor.

Uykulu çalışan

Uykunun Faydaları

Uyku hem beden hem de zihin sağlığı için oldukça önemli; kaslar toparlanıyor, vücut sıfırlanıyor, beynin ölü hücrelerden temizlenmesine yardım ediyor. Ancak çalışanların ne kadarı yeterince uykusunu almış olarak ertesi güne başlıyor? Bazen özel hayattaki zorunluluklar, bazen sosyal hayata vakit ayırma, bazen de iş yaşamının koşturmacası gereğinden az uyumamızla sonuçlanıyor. Neticede çalışanların uykusuzluk sınavı başlıyor.

14 Temmuz 2022 tarihli sozcu.com.tr sitesi konuyla ilgili verdiği haberde bir araştırmaya yer vermiş. Habere göre; Trends in Neurosciences dergisinde yayınlanan makalede biriktirilen ve gerçekleşmeyen uykuya, uyku borcu denildiği belirtiliyor.

Uykusuzluğun Etkileri

Araştırma uykusuzluğun etkilerini şöyle sıralamış;

  • Muhakeme yeteneği zayıflar: Bilim insanları, uyku borcu biriktirildiğinde olayları, durumları yargılamak için gerekli olan öznel yeteneğin bir kısmının kaybedilmeye başlandığını söylüyor. Üstelik muhakeme yeteneğindeki zayıflama, iki ila üç gece dinlenme uykusu aldıktan sonra bile devam edebiliyor. Bu yüzden uyku borcundan ziyade, düzenli bir şekilde her gün dinlenmenin ve yeterli uyumanın önemine dikkat çekiliyor.
  • Alzheimer ve parkinson gibi hastalıkların riski artar: En dikkat çekici durumlardan biri ise uyku yoksunluğuyla nörodejeneratif hastalık riskinin artması. 
  • Obezite problemi: Araştırmacılara göre; gece altı saatten az uyuyan kişilerin obez olma olasılığı, yedi ila dokuz saat arasında uyuyanlara göre yüzde 30 daha yüksek.

Harvard Tıp Okulu’nun bir araştırmasına göre, uykulu araba kullanmak, tüm araba kazalarının yaklaşık beşte birinin nedenlerinden biri. Sürekli yollarda olan saha teşkilatı için oldukça dikkat edilmesi gereken bir durum.

Çalışanların uykusuzluk sorununa çözüm olarak haftalık çalışma gün sayısı revize edilebilir. Çalışma gün sayısını azaltmanın kuruma verim anlamında pek çok katkısı olduğunu daha önce yazmıştım. İlave olarak fazla uyudukça çalışanlarını para puanla ödüllendiren şirket olduğunu da hatırlayalım.

İstisna olarak Japon'lar konuya farklı yaklaşıyor. Japonya'da uykusuzluk hatta iş yerinde uyumanın aşırı çalışmanın bir belirtisi olarak görüldüğü için kabul edilebildiği ve patronlar tarafından hoş görülebildiği söyleniyor. Bu bir istisna tabii. Uyku borcunuz varsa, bu durumun yol açabileceklerini düşünüp yapabileceklerinizi gözden geçirin.