On Numara Sorular ????

İş hayatına eleştirel sorular

1- “Esnek Çalışma Saatleri” ifadesinin mucidi kimdir? İlk kullanan, ifadenin bu denli popüler olacağını tahmin etmiş midir? Esneklikten tam olarak kast edilen nedir? Çalışma saatleri en fazla ne kadar esnetilebilmiştir?

2- “Benim haberim olmadan üst yönetime e-posta gönderilmeyecek” cümlesi ilk kim tarafından kullanılmıştır?

3- Şirketindeki Performans Yönetim Sisteminden mutlu ve tatmin olan çalışan sayısı kaçtır?

4- “Yoğun çalışma temposu” ifadesindeki yoğunluktan tam olarak ne kast edilmektedir? İş yoğunluğu işin çokluğundan mı yoksa çalışan sayısının azlığından mı kaynaklanır? Kaç İK tepe yöneticisi bu iki durumu ayırt edebilir?

5- Gece 23.30da çalışanına e-posta gönderip de ertesi sabah “Sana mesaj attım ama bana geri dönmedin” diye hesap soran ilk yönetici kimdir?

6 – Bazı iş tanımlarında bulunan “verilen görevleri yerine getirir” ifadesini nasıl yorumlamak gerekir? Bu görevler neler olabilir?

7- 30 yaşında ne olur? 30’u aşınca ne olur? İş görüşmesine aday olan 30 yaşındaki bir kişinin hangi yetkinliklerinin köreldiği / bittiği düşünülür?

8- Tecrübesi olmayan, yeni mezun bir adayın ilk iş görüşmesinde alacağı ücreti sorması neden çoğunlukla olumsuz algılanır? “Adaya önerilen ücret sır olmaktan çıksın” diyebilen kaç yiğit yönetici vardır?

9- Diksiyonu düzgün olmak her pozisyon için istenmeli midir? Düzgün diksiyon ne demektir?

10- Prezantabl görüntü sahibi nasıl olunur? Örnek veriniz.