Ofis Masaları Tuvaletten Daha Kirli

Yapılan bir araştırmaya göre, ofis masalarındaki bakteriler klozetten yaklaşık 400 kat daha fazla.

Ofis masası

Ofis Ortamı

İş yerinde psikolojik güvenlik ve saygı kültürü yaratmak son derece önemli. Bu ortamı kabusa çeviren yöneticiler / yönetimler olduğunu biliyoruz. Kontrol edeyim derken ipin ucunu kaçırıp, çalışanların masalarını kamerayla denetleyen müdür var.

Diğer taraftan ofislerin fiziki koşullarına da önem verilmeli. Isıtma, aydınlatma, temizlik, ergonomi hepsi önemli. Penceresiz ofislerde diyabet riski olduğunu biliyoruz. Yapılan bir araştırmayla ofis masalarında hijyenin hiç de parlak olmadığı ortaya çıktı. 03.03.2018 tarihli sozcu.com.tr sitesinin haberine bakalım.

Ofis Masalarındaki Kirlilik

İngitere’de bir ofis ürünleri şirketi tarafından yapılan araştırma, her gün çalıştığımız ofislerin aslında çok tehlikeli olduğunu ortaya çıkardı. Yapılan araştırmaya katılan 1000 çalışanın ofis masasında yapılan incelemede ortalama olarak bir ofis masasının 6 santimetrekaresinde yaklaşık 20.961 bakteri bulunuyor.

İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden The Sun’da yer alan haberde ofis masalarında bulunan bakterilerin klozette bulunanlardan yaklaşık 400 kat daha fazla olduğu ifade edilirken, elde edilen sonuçlara göre bu bakteriler arasında mide rahatsızlığı, ishal, cilt enfeksiyonları ve kusmaya sebep olabilecek olanların yer aldığı ifade edildi.

İngiltere’de yapıldığı için uzunluk birimi olarak inç kullanılan araştırmada diğer aksesuar ve araçlar da incelendi. Buna göre, bilgisayar klavyesinin her 6 santimetrekarelik alanında yaklaşık 3295 bakteri bulunurken, bilgisayar mouse’unda 1.676 bakteri bulundu. Akıllı telefonlarda ise yaklaşık 25.127 bakteri olduğu yer alırken araştırmada ofislerdeki mutfaklar da masaya yatırıldı.

Yapılan araştırmada su ısıtıcının üzerindeki 6 santimetrekarelik alanda 2.483 bakteri bulunurken, muslukta 1.331 bakteri bulunduğu ifade edildi.