Mutsuz Çalışıyoruz

Mutsuz olan sadece biz değiliz, dünya da mutsuz. İnsanlar uzmanların kapılarını daha fazla çalar oldu “Mutsuzum” diye. 

Mutsuz çalışan

Dünya da Mutsuz

Bu sadece bir gözlem veya kendi deneyimlerimden bir çıkarım değil. Somut bir araştırmanın sonucu.

Mutsuz olan sadece biz değiliz, dünya da mutsuz. İnsanlar uzmanların kapılarını daha fazla çalar oldu “Mutsuzum” diye. Şöyle bir girip bakın kitap sitelerine, mutluluk temalı kitap sayısı şaşırtıcı.

Mutluluk saplantısı ile yaşamak, 7/24 mutluluk kovalayanlar  grubundan olmak hayatı tek renkten sürdürmeye çalışmak gibi. Oysa hayatın renklerini olduğu gibi kabul etmek ve yaşamak ne değerli. Bununla birlikte, insanın yaptığı işi sevmesi, kendisini iyi hissetmesi lazım. Çünkü insan kendini iyi hissederse daha üretken olur ve daha iyi sonuçlara ulaşır.

Yazılı basından öğrendiğimize göre 2019 yılındaki Dünya Ekonomik Forumu’nda “Yalnızlık ve Mutsuzluk” önemli gündem maddeleri arasında yer aldı. Uluslararası araştırma şirketi Gallup tarafından hazırlanan rapor, Dünya genelinde mutsuz çalışan oranının %87 olduğunu gösteriyor. Aynı rapora göre Türkiye’deki çalışanların %85’i mutsuz.

Mutsuzluk sadece iş yerleriyle sınırlı değil. Gallup’un “Küresel Memnuniyet Araştırması 2019’a göre, Türkiye “Mutluluk Endeksi” listesinde 143 ülke arasından 50 puanla sondan dördüncü sırada yer aldı.

Mutsuzluğun Maliyeti

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2019 yılında yayınladığı raporda ise mutlu insanların oranı bir önceki yıla göre %6 düşerek %53’e geriledi. Mutsuzluğun Türkiye ekonomisine yıllık maliyeti ise 60 milyar TL’yi geçmiş durumda.

Önümüzdeki yıllarda yüzümüzü gülümseten oranlar görmek umuduyla..