Microsoft İK Yöneticisi Bill Gates’ten Ne Öğrendi?

Teknoloji devi Microsoft’un eski İK Başkan Yardımcısı, Bill Gates’ten öğrendiklerini üç ana başlıkta topluyor.

Bill Gates

İK Yöneticisinin Öğrendikleri

İyi bir yöneticiyle çalışmak büyük bir ayrıcalıktır. Geri bildirim alırsınız, öğrenirsiniz, gelişirsiniz, desteklenirsiniz, öz değeriniz beslenir. Bu kişiler potansiyel gelişimi için tüm gücüyle uğraşır. Eğer kusurmatik biriyle çalışıyorsanız ya da yetişkin görünümlü ergen yöneticiniz varsa yazık size.  

Peki kaç İK tepe yöneticisi kendisini, yaptıklarını, yapamadıklarını, öğrendiklerini sorguluyor? Microsoft’un eski İK yöneticisi, Bill Gates’ten öğrendiklerini sıralamış. Sözü uzatmadan 03.05.2023 tarihli sozcu.com.tr sitesinden özetle bakalım habere.

Microsoft’un eski İK Başkan Yardımcısı Chris Williams, Bill Gates’in neyin önemli olduğunu bulma konusunda bir dahi olduğunu ve neredeyse her zaman haklı olduğunu söylüyor.

Business Insider’ın haberine göre, Gates’in doğruyu söylemeyen birini tespit edebildiğini de ekleyen Williams, birlikte çalıştığı yıllarda ünlü iş insanıyla pek çok kez görüşme fırsatı bulduğunu ve bu görüşmelerden kendisine kattığı en önemli üç şeyi paylaştı.

1. Yanıtları Araştırın, Meraklı Olun

İlk toplantı Fox Software ekibinin Microsoft kampüsüne varmasından birkaç gün sonraydı. Microsoft, şirket için 170 milyon doların üzerinde para ödemişti ve  satın aldığını görmek istiyordu. Ürünümüz FoxPro, rekabet ettiği Microsoft ürünü Cirrus’tan çok daha hızlıydı. Bill nedenini anlamak istedi. Sorumlu geliştirici olan kişinin kim olduğunu anlayıp ona odaklandı. Tek bitlerin hareketini veya Intel 80386 talimat önbelleğinin boyutunu tartışana kadar, hızla daha ayrıntılı sorular sordu. Bill parasının karşılığını aldığını anladı.

Geçtiğimiz yıllarda Bill’in aynı türden egzersizi defalarca yaptığını gördüm. Her zaman meraklıydı, anlamak isterdi, daha fazla ayrıntı deliyordu. Ayrıntılara olan tutkusu hiç kaybolmadı, sadece oraya ulaşma yöntemi yumuşadı.

2. Sorunu ve Yalanı Takip Edin

Bill, başarısızlık iki tür yanıtla sonuçlanana kadar ayrıntılar için baskı yapmayı erken öğrendi. Bill’in yalana tepkisi neredeyse her zaman ‘bu şimdiye kadar duyduğum en aptalca şey’ oldu. Eğer çok yanlış olsaydı bir veya iki kişi hakarette bulunurdu.

Bill’in yalanın kokusunu alma yeteneği, yalnızca yaşla birlikte gelişiyor gibiydi. Daha sonra sadece yüz ifadelerinden başınızın belada olduğunu söyleyebilirdiniz.

3. Yoktan Sentezleyin

Bill’in en büyük yeteneği bir dağınıklığı görme ve yapıyı bulma yeteneğiydi. Bu beceriyi pek çok kez onunla izledim. Takımlar onunla en az iki kez görüşürdü. Ekipler ‘X’i yapıp bunu mu inşa etmemiz gerektiğine yoksa Y’ye yönelip bunu mu inşa etmemiz gerektiğine karar vermekte zorlanıyoruz’ derlerdi.

Bill saniyeler içinde hepsini emiyordu. Her nasılsa, bir şekilde, gerçekten önemli  olan iki veya üç değişkeni bulurdu. Bütün oda susardı ve onun ne kadar haklı olduğunu anlardı. Bunun ilk olduğunu gördüğümde, bunun sadece patronla aynı fikirde olan insanlar olduğundan emindim. Daha sonra Microsoft kültürünün buna izin vermediğini fark ettim. Eğer yanılıyorsa odadaki kıdemli insanlardan biri onu arar ‘Bu şimdiye kadar duyduğum en aptalca şey’ diye karşılık verirdi. Ama hayır, Bill neredeyse her zaman haklıydı. Hem detayları hem de resmi bir kerede görme becerisine sahipti.