“İş Yerinde Dedikodu Faydalıdır” İddiası

Yurt dışında yapılan bir araştırma iş yerinde yapılan dedikodunun faydalı olabileceğini iddia ediyor.

Dedikodu yapan çalışanlar

İş Yeri ve Dedikodu

Maalesef pek çok iş yerinde kültürün bir parçası haline gelmiş dedikodu. Üstelik bazı kurumlarda can sıkıcı, hatta tehlikeli boyutlarda. ‘Çalıştığınız ekip neden dedikodunuzu yapıyor’ sorusunun cevabı önemli, kronik dedikodunun sebepleri bilinmeli. Ancak sebepler ne olursa olsun biliyoruz ki dedikodulu ortamlar stresi artırıyor. Yine biliyoruz ki iş yeri stresi hata yapmayı artırıyor.

Buna benzer bir başka durum da iş yerinde küfürlü konuşmak. Tıpkı iş yerinde küfürlü konuşmanın olumlu taraflarının olduğu iddia edildiği gibi, şimdi de “iş yerinde dedikodu faydalıdır” iddiası ile karşı karşıyayız. Bu iddiayı ortaya atan Moon’u haber yapan 19 Aralık 2023 tarihli bundle.app haberine özetle bakalım:

Dedikoduya Teşvik

Birmingham Üniversitesi İşletme Fakültesi doktora öğrencisi olan ve başka öğrencilerle birlikte araştırmayı yürüten Jinhee Moon: “Çalışanları olumlu anlamda dedikoduya katılmaya teşvik etmek için organizasyonlar, çalışanlarına iyi davranarak doğru şeyleri yapmalı ve davranışlarıyla çalışanlarına değer verdiklerini göstermeliler” dedi. Moon’un çalışması, dedikodu yapan çalışanların sosyal kazançlar yaşayabileceği konusunu araştırarak dedikodu konusuyla ilgili yapılmış önceki araştırmalara katkıda bulunuyor.

Moon ve diğer araştırmacılar, Güney Kore’deki 338 sağlık çalışanına, organizasyonları ve yönetimleri ile ilgili pozitif ve negatif iş yeri dedikodusu konulu bir anket yaptı.

Moon, araştırma sonucunda dedikodunun, insanların yönetim veya organizasyonları hakkında olumlu konuştuğunda daha değerli olarak görüldüğü sonucunu elde ettiklerini belirtti.

Ankete katılan sağlık çalışanları, organizasyonel statülerini artırmak veya sürdürmek için kullanabilecekleri bilgilere daha fazla ilgi gösterdiklerini ifade ettiler.

Moon’un gördüğü en faydalı yönlerden biri, araştırmanın işbirlikçiler arasında olumlu dedikoduya katılmanın çalışan sirkülasyonunu azaltabileceğini vurgulamasıydı.

“İşinizi bırakmak bazen çok zor olabilir ve eğer çalıştığınız yerde zorluk yaşıyorsanız, belki de meslektaşlarınızla olumlu dedikoduya katılmak ve organizasyonun daha dayanılabilir yönleri hakkında konuşmak isteyebilirsiniz” diyor Moon. “Sonunda, bu size biraz kişisel güç kazandırabilir. Bu, kendi işyerinize karşı olumsuz duyguları azaltmanın çok uygun bir yoludur ve uzun vadede size daha çok yardımcı olabilir.”