İlk Engelli Astronot ve Türkiye’nin İlk Engelli Ralli Pilotu

Bedensel engelliler sınırlandırıcı inançlarımızı kırarak girilmemiş alanlara da girdiler. Ne mutlu ki artık dünyada ‘engelli astronot’ ve Türkiye’de ‘engelli kadın ralli pilotu’ örneği var.

Bedensel Engel Neye Engel?

Bedensel engellilerin uygun ofis koşulları sağlandığında beyaz yakalı olarak her türlü işi yapabildiğini biliyoruz. Bunun yanı sıra yüzme, basketbol, koşu gibi yaygın spor dallarındaki başarılarını alkışlıyoruz. Nice yaşanmış başarı hikayesi dinleyerek onların gayretlerine hayran oluyoruz. Tek parmakla mucize yaratan Rukiye Türeyen’in hikayesi en güzel örneklerden bir tanesi

Şimdi bedensel engelliler, sınırlandırıcı inançlarımızı kırarak daha da uçtaki girilmemiş alanlara girip, arkalarından gelenler için umut kapılarını açıyor. Ne mutlu ki artık dünyada ‘engelli astronot’ ve Türkiye’de ‘engelli kadın ralli pilotu’ örneği var.

Önce ‘engelli astronot haberi ile başlayalım. Basında pek çok yerde yer alan bu umut verici habere 24 Kasım 2022 tarihli ntv.com.tr sitesinden bakalım:

Dünyadaki İlk Engelli Astronot

Dünyanın ilk engelli astronotu John McFall

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlediği basın toplantısı ile 13 yıl aradan sonra yeni astronotlar yetiştirmek için açtığı 2022 Astronot Eğitim Sınıfı’nı dünyaya tanıttı. ESA’nın 17 kişiden oluşan yeni sınıfı ilke imza attı. İngiliz paralimpik koşucu John McFall, dünyanın ilk engelli astronotu olarak ESA’da yer aldı.

ESA’nın "para-astronot" adını verdiği McFall, ESA'nın engelli kişilerin gelecekteki görevlerde yer alması için gereken koşulları değerlendirilmesi için tasarlanmış bir çalışmada yer alacak.

McFall, uzaya giden ilk engelli kişi olup olamayacağını görmek için tasarımcılar ve mühendislerle birlikte çalışmak üzere uzay eğitim birliklerine katılacak.

ESA'ya başvuran 257'si engelli 22 bin 500'den fazla aday arasında yer alan McFall yaptığı açıklamada, başkalarına ilham vermeyi, bilimin ve potansiyel olarak uzayın herkes için olduğunu göstermeyi umduğunu belirtti.

McFall, 19 yaşındayken bir motosiklet kazasında bacağını kaybetmesinin ardından paralimpik koşucu olarak çeşitli turnuvalara katıldı. 2008'de Pekin Paralimpik Oyunlarında 100 metrede bronz madalya kazandı.

Türkiye’nin İlk Engelli Kadın Ralli Pilotu

Engelli kadın ralli pilotu Kübra Denizci

10.06.2023 tarihli Anadolu Ajans web sitesi haberinden Türkiye'de yarışan ilk engelli kadın pilot Kübra Denizci’nin, yurt içindeki tırmanma şampiyonalarında dereceye girmeyi ve uluslararası yarışlarda Türkiye'yi temsil etmeyi hedeflediğini öğreniyoruz. Haber özetle şöyle:

Dünyada ve Türkiye'de motor sporlarında çok az sayıda kadın pilotun bulunduğunu ifade eden Denizci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de bir ilk olmak ve bir kadın olarak bunu yapabilmek benim için çok önemliydi. Aynı zamanda dünyada iki kişiyiz; biri ben diğeri ise Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonunun (FIA) Engelliler Komisyonu Başkanı Nathalie McGloin. Ben yılmamaktan yanayım. Yani her kim ne yapmak istiyorsa bununla ilgili emek verdiğinde, çabaladığında, hayal ettiğinde bir gün o mutlaka gerçek oluyor. Ben 2018 yılından beri yarışmak istiyorum. Bununla ilgili çok araştırma yaptım ve en sonunda kendi aracımızı yaptık ve şu an yarışıyorum. Bu benim için çok büyük bir hayaldi."

Yeter ki biz önlerinde engel olmayalım. Onlar her türlü engeli zaten aşıyor.