Hamile Çalışanın İş Yerinde Covid ile İmtihanı

Her gün işyerine giden hamile çalışanlar covid kapma konusunda endişeliler. Peki kaygılarını dile getirebiliyorlar mı?

Hamile Çalışan

Covid Kapma Kaygısı

Çalışma hayatında hamilelik bir çok çalışan için hala sıkıntı. Sadece bilfiil çalışırken değil, işe alım sürecinde hamile olmak da ne yazık ki hala sorun olmaya devam ediyor.

Hamile çalışanların iş ortamında covid kapma endişeleri ile ilgili çarpıcı veriler var. Konuyla ilgili son yapılan bir araştırma hamile çalışanların covid için önlem talep ettiklerinde ‘ya çıkarılırsam’ endişesi yaşadığını ortaya koydu. Zaten önceden de biliyoruz ki; iş yerinde kadının sesi yok.

Araştırma Sonuçları

3 Aralık 2021 tarihli People Management çevrim içi dergisindeki haber Mart 2020 ve Eylül 2021 arasında hamile olan 402 kadınla yapılan bir araştırmaya yer vermiş. Araştırmaya katılanların %36’sı eğer izin isterlerse veya firmalarının kendilerini Covid’e karşı önlemeleri için daha fazlasını isterlerse işlerini kaybedeceklerinden korkuyorlar.

Araştırma hamile kadınların üçte ikisinden fazlasının (% 69) işleri yüzünden covid kapma konusunda ‘oldukça’ veya ‘çok’ endişelendiklerini ortaya koydu.

Araştırmaya katılanların beşte biri (%59) iş yerinde işverenlerinin yaklaşımları yüzünden sağlık ve güvenlik konularında kaygılarının arttığını, hemen hemen beşte biri (%17) de işverenlerinin kendilerinin kaygılarını giderecek hiçbir adım atmadığını söyledi.

Araştırmaya katılanların beşte biri (%20) covid kapma kaygıları yüzünden izin aldıklarını veya işlerinden ayrıldıklarını söyledi.

E hadi süreç sağ salim tamamlandı, bebek doğdu, çalışanın yasal izin süresi bitti ve iş yerine geri döndü. Çalışan bu sefer de lohusa dönemindeki ihtiyaçlarını dile getiremiyor. Evdeki minik bebeği için şirket tuvaletlerinde süt biriktiren anneler hiç de az değil.

Sağlıklı çalışan deneyimi yaşatabilmek, kurum içindeki motivasyonu, aidiyet duygusunu artırabilmek ve ileride olabilecek istifaları önleyebilmek için işverenin çalışanın kaygılarını önemsemesi ve bu yönde gerekli adımları atması şart.