Evden Çalışanlar 2100 Yılında Nasıl Görünecek?

Yapılan bir araştırmayla 2100 yılında evden çalışanların nasıl görüneceği ortaya koyuldu.

Evde yatakta çalışma

Yaygınlaşan Uzaktan Çalışma

Bakmayın siz Elon Musk’ın uzaktan çalışma için saçmalık yorumu yaptığına. Uzaktan çalışmanın hem kurumlar hem de çalışanlar için pek çok avantajı olduğu aşikar. Biliyoruz ki hibrit çalışma ile yıpranma azaldı. Harvard Business Review instagram sayfasında yayınlanan bir veriye göre: “Evden çalışan kişiler, kurum içinde çalışanlardan %40 daha üretken ve %35 daha verimli.”

Bu veriler hem kurumları hem de çalışanları uzaktan çalışmaya teşvik ediyor. Özellikle genç adaylar artık uzaktan / hibrit çalışma imkanı veren kurumları daha çok tercih ediyor. Hatta uzaktan çalışabilmek için lüks gemiden 12 yıllık bilet alan çalışan var.

Uzaktan çalışmanın giderek yaygınlaşması araştırmacıları harekete geçirdi. İngiltere’de yapılan bir çalışma 2100 yılında evden çalışan insanların nasıl görüneceğini araştırmış. ulusal.com.tr sitesinin 22.06.2023 tarihli haberiyle bakalım habere.

Evden Çalışan İnsanın Bedeni

İngiltere Leeds Üniversitesi'nin evden çalışanların üçte birinin evde özel bir çalışma alanı olmadığını tespit eden çalışmasından yola çıkan şirket, sağlık uzmanları ile beraber 'Anna' isimli bir model oluşturdu. Evden çalışanların 2100 yılına kadar nasıl görüneceğini gösteren model; kambur sırtı, koyu ve çökmüş gözaltları, pençe şeklindeki elleri ile dikkat çekti.

Evden çalışan insan modeli Anna

Yataktan ya da kanepeden çalışmak Anna'nın duruşuna zarar vermiş, bu nedenle omuzları kalkık, sırtı kamburlaşmış durumda. Eli ve parmakları bilgisayarın faresinde geçirdiği uzun saatler nedeni ile şekil değiştirmiş. Sürekli teknoloji kullanımı ve ekrana maruz kalma nedeni ile gözleri zarar görmüş, göz altları morarmış.

Evden çalışan insan modeli Anna'nın bedeni

Anna kötü duruş nedeniyle yaşadığı fiziksel sorunların yanı sıra hareketsizlik nedeni ile kilo problemi de yaşıyor. Kilo alımı ve yetersiz temiz hava bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Tüm bunlar Anna'da kaygı ve depresyona neden oluyor.