Eşlerini En Çok Aldatan Meslekler

Bir araştırmaya göre her beş çalışandan biri eşine sadık değil. Hangi meslek gruplarının eşlerini daha sık aldattıkları belli oldu.

Eşini aldatan erkek

Aldatmanın Mesleklerle İlişkisi

İş yerinde aşk mümkün ve yaşanıyor zaten de. Lakin aldatma başka bir mevzu. Mesleklerle aldatma arasında bir ilişki olduğunu hiç düşünmemiştim doğrusu. Tıpkı mesleklerle seksilik arasında bir ilişki kuramadığım gibi. En seksi meslekler araştırmasına da bu yüzden şaşırmıştım. Ancak madem mesleklerin aldatmayla bir ilgisi olduğuna dair bir haber var o halde paylaşalım.

29.10.2023 tarihli sozcu.com.tr sitesinin konuyla ilgili haberi özetle şöyle:

Ekim 2023’te yapılan bir araştırmaya göre; insanlar en çok iş yerinde eşlerini aldatıyor. Yapılan çalışmada ilişkilerin yüzde 85’inin işte gerçekleştiği ortaya çıkarken her beş çalışandan biri eşine sadakatsiz olduğu belirlendi.

Özellikle profesyonel bir ortam olmasına rağmen iş yerlerinde aldatma hikayelerinin sıklığının nedeni olarak, günlük stresten kurtulmak istemek görülüyor.

Araştırmada, “Herkesin kendini en iyi şekilde sergilediği, birlikte öğle yemeği yediği ve düzenli kahve molaları verdiği bir yer olan iş yeri, inkar edilemez bir şekilde ilişkilerin gelişmesi için bir zemin görevi görüyor” deniliyor.

Yapılan ankete göre; fiziksel ilişkilerin yanı sıra duygusal ilişkiler de oldukça yaygın. Bu durum da insanların işlerinin yoğunluğunu ve zorluklarını anlayan meslektaşlarına ilgi duyduğunu gösteriyor.

En Çok Aldatanlar

Satış sektöründe çalışanlar, yüzde 14,5’lik çarpıcı bir oranla en çok aldatanlar arasında yer alıyor.En çok aldatan bir diğer meslek gruplarından biri de yüzde 13,7 oranla akademisyenler (Profesörler, öğretmenler, okutmanlar) çıktı. Üçüncü sırada da sağlık çalışanları yer aldı.

Aldatma konusunda öne çıkan meslek grupları şu şekilde:

  1. Satış
  2. Öğretmen, akademisyen
  3. Sağlık hizmeti
  4. Taşımacılık ve lojistik
  5. Etkinlik yönetimi
  6. Mühendislik ve imalat
  7. İnşaat
  8. Muhasebe, bankacılık ve finans
  9. IT
  10. Silahlı kuvvetler

Araştırmacılar 348 katılımcı, bu ilişkinin iş yeri toplantılarında veya kötü şöhretli Noel partisi gibi etkinliklerde geliştiğini kabul etti” diye yazdı.

Çalışmanın katılımcılarından bazıları, partnerlerinin çapkınlık yaptıklarını asla öğrenmediklerini iddia ederken, çoğunluk şımarık kısa mesajlar, banka hesap özetleri, cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanma ile yakalandıklarını itiraf etti.

Maaş Yükseldikçe Aldatma Oranı Artıyor

Eşini kandıran erkek

Eşinden az kazanan erkeklerin pek de iyi hissetmediğini biliyoruz. Ancak öğrendiğimize göre yüksek maaş da aldatmaya zemin hazırlıyor. Aynı sitenin 8.10.2023 tarihli haberinden yüksek maaş ve aldatma arasında bir ilişki olduğunu okuyoruz. Haber şöyle:

Evli insanlara yönelik bir arkadaşlık sitesi tarafından yapılan ankette, yılda yaklaşık 1,7 milyon (50 bin sterlin) kazanan kişilerin, birlikte olduğu insanları aldatma eğiliminde olduğu ve evlilik dışı ilişkiler yaşadıkları tespit edildi.

Ankete göre yılda 1,7 milyon TL’den fazla kazanan erkeklerin üçte birinden fazlası (%36) bir ilişkisi olduğunu itiraf etti. Yılda 1,3 ile 1,7 milyon TL (40 bin ile 50 bin sterlin) arasında kazanan kadınların üçte biri (%33) de partnerlerini aldattıklarını, 1,7 milyon TL’nin üzerinde geliri olan diğer %13’ü de kaçamak yaptıklarını söyledi.

1,6 Milyon Kişi İncelendi

Bulgulara ulaşmak için 1,6 milyon Birleşik Krallık üyesinin verilerini analiz eden web sitesine göre yıllık 1-1,3 milyon TL arası kazanan erkekler, maaş grubundaki %18’lik oranla aldatma olasılığı en yüksek üçüncü grup. Yıllık 676 bin-1 milyon TL (20 bin-30 bin sterlin) arasında kazanan erkeklerinse yalnızca yüzde dokuzu partnerini aldattı.

Yılda 676 bin TL’den az kazanan erkekler aldatma olasılığı en düşük grup çıktı.

Araştırmacılar ayrıca, maaşları 1-1,3 milyon TL (30 bin-40 bin sterlin) arasında olan kadınların neredeyse üçte birinin (%28) partnerini aldattığını ve kendilerini aldatma olasılığı en yüksek ikinci kadın grubu haline getirdiğini buldu.

Maaşı 676 bin-1,3 milyon TL (20 bin-30 bin sterlin) arasında olan kadınların yalnızca yüzde 10’u aldattı ve bu da onları bir ilişki yaşama ihtimalinin en düşük olduğu grup haline getirdi.