En Uzun Kariyer Rekoru: Aynı Şirkette 84 Yıl

Gerçek bir yaşam öyküsü. 100 yaşındaki Brezilya’lı çalışan 84 yıldır aynı şirkette çalışarak rekor kırdı.

En uzun kariyer sahibi Walter Orthmann

Çalışan Bağlılığı

Kurum sadakatinin eskisi gibi olmadığını, artık çalışanların daha sık iş değiştirme eğiliminde olduğunu biliyoruz. Artık 10 yıllık değil 5 yıllık kariyer planlarının yapıldığı günler geride kaldı. Amerika’da freelance (serbest çalışan) olarak çalışanların oranı %35’i geçti. 2027'ye kadar % 50’ye gelmesi bekleniyor.

Özellikle pandemi sonrası çalışanların daha çok iş değiştirme eğiliminde olduğunu da biliyoruz. Harvard Business Review’in Nisan 2023’teki “İnsan Kaynaklarında Yeni Perspektifler” zirvesinde dinlediğim konuşmacılardan biri Korn Ferry’den alıntıladığı bir araştırmayla, çalışanların %44’ünün yıllar değil aylar içerisinde kariyerlerini değiştirmeyi düşündüğünü söylüyor.

Özellikle gençler aynı iş yerinde kalma konusunda çok da sebatkar değil. Biliyoruz ki Z kuşağının talepleri çalışma şeklini sarsıyor. Bu noktada yine de bağlı çalışanların ortak özellikleri nedir diye araştırmakta fayda var.

Peki siz ortalama bir şirkette kaç yıl kalmak istersiniz? Sizce bir ömre kaç kariyer sığar? Ya da tek bir kariyeri uzun bir ömre sığdırmak ister misiniz?

Gerçek Hayat Hikayesi

22.04.2022 tarihli sputniknews.com.tr sitesinde bu konuyla ilgili Guinness Rekorlarına geçmiş oldukça ilginç bir haber var. Haber şöyle:

Brezilya'nın güneyindeki Brusque'da yaşayan 100 yaşındaki Walter Orthmann, aynı şirkette 84 yıl çalışarak rekora imza attı.

Konuya ilişkin yorumda bulunan Orthmann, "Sevdiğiniz şeyi yapın ve abur cuburdan uzak durun" dedi. "Çalışmayı sevmelisiniz. Bu istek ve mücadele ruhuyla işe başladım" diyen Orthman, "Sırf çalıştığını söylemek için herhangi bir iş yapılmaz. Buna katlanamazsınız" ifadelerini kullandı.

Yerel basına göre Orthmann, işe şimdilerde RenauxView olarak bilinen ve kumaş üreten bir şirketin fabrikasında başladı. Kısa süre sonra yönetime geçti ve sonunda satış müdürü oldu.

Uzun Yaşamın Sırrı

Uzun yaşamanın sırrını paylaşan Othmann, şöyle devam etti: "Tuz ve şekerden gerçekten kaçınıyorum. Bağırsaklara zarar veren şeylerden, kola ve diğer gazlı içeceklerden kaçınıyorum. Sadece iyi gelen şeyleri tüketiyorum. Bu gerçekten vücudunuzun sonsuza dek güçlü kalmasına yardımcı olur."

Farklı basın kaynaklarından Orthmann’ın her gün egzersiz yapmaya dikkat ettiğini ve 100 yaşına kadar yaşamasını da bir noktada buna borçlu olduğunu da öğreniyoruz.

Hayallerinin Peşinden Git

Orthmann’a göre ömür boyu sürecek olan sevdiğiniz bir kariyer fırsatı bulmanın sırrı ise, tutkularınızın peşinden gitmekte ve hedefleriniz ile değerlerinizle uyumlu bir işveren bulmakta saklı.

Konuyla ilgili olarak Sevdiğimiz şeyi yaptığımızda zamanın geçtiğini görmeyiz” şeklinde kaydeden Orthmann, “Pek fazla planlama yapmıyorum, yarını da umursamıyorum. Tek umursadığım yarın uyanacağım, kalkacağım, egzersiz yapacağım ve işe gideceğim başka bir gün olacak; geçmişle ya da gelecekle değil, şimdiyle meşgul olmalısın. Asıl önemli olan, burada ve şimdi olan” diye de sözlerine ekliyor. 

O zaman herkese Orthmann kadar seveceği bir iş dileyelim.