Eğitimler Oyunla Güzel

Tüm eğitmenlere, danışmanlara harika bir kitap tavsiyem var; Mürvet Gülseven’in yazdığı “Yetişkin Eğitimlerinde Oyun”

'Yetişkin Eğitimlerinde Oyun' kitabı

Eskimeyen Bilgiler

Harika bir kitap tavsiyem var; Mürvet Gülseven’in yazdığı “Yetişkin Eğitimlerinde Oyun.” Tavsiyem; tüm eğitmenlere, danışmanlara, unvanı danışman olmayıp da profesyonel hayatın içinde sunum yapan, eğitim veren ve verme niyetinde olan herkese. Adından da anlaşıldığı gibi eğitimleri daha eğlenceli, daha canlı, daha etkileşimli kılan birbirinden keyifli oyunlar var kitabın içinde.

Bu aslında geç kalmış bir yazı. Çünkü kitap 2014 yılında yazılmış. Ve fakat işin güzel tarafı da burada. Üzerinden üç yıl geçmesine rağmen, hala capcanlı, hiçbir bilgi güncelliğini yitirmemiş. Dahası, bana göre yıllar da geçse, kitabın içindekiler her devirde geçerli olacak.

Doğru kaynaklardan yararlanmak önemli. Eğitim veren veya vermeye gönül koyan herkesin edinmesi gereken bir kitap. Üstelik okuması da, kullanması da çok kolay. Misal, eğitime başlarken “nasıl bir buzları kırma aktivitesi yapayım” diyorsanız “Tanışma Aktiviteleri” bölümünü açıyorsunuz, “problem çözme ile ilgili ne yaptırabilirim” dediğiniz noktada yine aynı başlıklı bölümü açıyorsunuz. Okuyucuya kullanım kolaylığı sağlıyor. Bazı aktiviteler birden fazla amaca hitap edebiliyor. Hangi aktivitenin hangi amaçlara hitap ettiği de kitapta şematik olarak gösterilmiş.

Şefin Tavsiyeleri

Her oyunun sonunda o oyunu nasıl bağlayabileceğiniz, hangi konuları / soruları gündeme getirebileceğiniz, mesajınızı nasıl daha etkin verebileceğiniz ile ilgili şefin tavsiyeleri bölümü var. “İyi de çalışanlar öğrenmeye ne kadar istekli? diye soracak olursanız, kitabın ilk sayfasında yazan ifade bu soruya cevap niteliğinde; “Öğrenmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.” Öğrenmede mizahın yadsınamaz gücünü, oyunun ikna ediciliğini kim inkar edebilir?

Aslen Kimya Mühendisi olan Gülseven 16 yıllık danışmanlık birikimleri ve araştırmalarıyla oluşturmuş kitabı. Emeğine sağlık. İşsiz kalan pek çok kişinin kendine danışman, koç dediği yerde Mürvet Gülseven gibi bilgi ve tecrübe sahibi danışmanların daha çok anlatması, daha çok yazması gerek. Piyasaya böyle bir kaynak kazandırdığı için sevgili arkadaşım Mürvet Gülseven’e hem teşekkür ediyor, hem de kendisini yürekten tebrik ediyorum.