CV'ye Doğum Tarihi Yazmak ve Yaş Ayrımcılığı

CV'ye doğum tarihi yazmak yaş ayrımcılığına hizmet eder. Bu yüzden özgeçmişlere doğum tarihi yazılmamalı.

CV

Yaş İşe Alım Kriteri Olmamalı

Defalarca yazdım, yine yazarım bir adayın yaşı kurumu hiçbir şekilde ilgilendirmemeli. Önemli olan adayın yetkinlikleridir. İşe alımda adayların yaşlarına bakılmasın artık.

Ancak gelin görün ki bu konu Türkiye’de henüz yasa kapsamına alınmadığı için birçok kurum adayların yaşlarına bakıyor. Adayın yüzüne “biz daha genç birisini arıyoruz” diyenler var. Bir eleme kriteri oluyor nihayetinde yaş.

Doğum tarihi CV’de kesin ve net olarak yer almamalı. Bir kurum işe alım yaparken adayın yaşı ile ilgilenmemeli. Ancak, aday olarak ben illa yazacağım diyorsanız kim tutar sizi?

“Biz Zaten Bakmıyoruz”

Bu konuda hala adım atılmadı. İşe alım, adayın yetkinlikleri, eğitimi, tecrübeleri, sahip olduğu bilgi ve beceriler minvalinde yapılmalı. Adayın yaşına bakmak ayrımcılık kabul edilsin.

Yazdıklarımın yaş kriterine göre işe alım politikası uygulayan birçok kurum için ütopya olduğunun farkındayım. ‘Doğum Tarihi’ ibaresi standart olarak bulunuyor pek çok Başvuru Formunda.

Kimileri de “Evet Başvuru Formumuzda doğum tarihi soruluyor ama, biz zaten bakmıyoruz” diye kendini savunuyor. E bakmıyorsanız niye formda soruyorsunuz? Başvuru formu siz adayla ilgili gereksiz bilgileri toplayasınız diye hazırlanmıyor ki. Adayın ayakkabı numarasını da sorun oldu olacak.

Adayların yaşları işe alım kriteri olmamalı.