Çevrim İçi Mülakat Varken

Evde kal uyarısı yetmeyip sokağa çıkma yasağı ilan edilecek kadar durumun ciddi olduğu bir ortamda, hala firmaların adayları yüz yüze görüşmeye çağırmalarını anlamak mümkün değil. 

Çevrim içi mülakat

Farklı İş Yapış Biçimleri

Salgınla birlikte iş yapış biçimlerinin de evrildiği bir döneme girdik. Bazı iş kolları için evden çalışmak bir alternatif değil, neredeyse zorunluluk oldu. Bu döneme hızlı adapte olan kurumlar olduğu gibi, riskleri göz ardı ederek mevcut çalışma sisteminde diretenler de var. Her zaman olduğu gibi kazananlar dönemin koşullarına hızlı uyum sağlayanlar olacak. Ne yazık ki kurum içinde korona virüsü taşıyan biri tespit edilirse ne yapacağı ile ilgili politikası olan hala çok az kurum var.

Evde kal uyarısı yetmeyip sokağa çıkma yasağı ilan edilecek kadar durumun ciddi olduğu bir ortamda, hala firmaların adayları yüz yüze görüşmeye çağırmalarını anlamak mümkün değil.

Farkındalık

Adayı görüşmeye çağıran firmalar:

  • Tüm çalışanlarının ve onların çevrelerindekilerin sağlığını tehlikeye attığının
  • Adayın ve onun çevresindekilerin sağlığını tehlikeye attığının
  • Geri dönüşü olmayan durumlara yol açabileceğinin
  • Teknoloji bu kadar ilerlemişken onun nimetlerinden faydalanmadığının
  • Bu yaklaşımın uzun vadede iyi çalışanları kaybetme riski taşıdığının
  • Şirketin geleceğini riske attığının

farkında değil mi?

Aday sadece kurumunuza geldiğinde değil, gelirken kullandığı toplu taşıma araçlarına binerek de riske girmiş oluyor. Bir yandan görüşmeye çağırıldığına sevinen adaylar bir yandan da gerçekleşecek yüz yüze görüşme riskleri için endişe taşıyor. “Görüşmeye maskeli girsem yanlış anlaşılır mıyım?” diye soranlar var.

Statükoyu koruma çabasının ne şu dönemde, ne de uzun dönemde size bir faydası var. Üstelik teknoloji kullanımına bu denli direnmek zaman ve maliyet başta olmak üzere pek çok parametreden tasarruf etmenizi de engelliyor. Kaç İK tepe yöneticisi bu durumun farkında?

Çevrim içi mülakat alternatifi varken görüşmek için adayları firmalarına çağıran firmalar; lütfen diretmeyin, etmeyin eylemeyin. Bir an önce çevrim içi iş görüşmelerini gündeminize alın.