Bu Ülkede İş Saati Dışında Çalışanlara Ulaşılamayacak

Çalışanların haklarını korumak adına bir ülke daha adım atıyor. Ülkedeki yeni tasarı ile işveren olur olmaz sebeplerle çalışanlarla iş saatleri dışında iletişim kuramayacak.

İş saatleri dışında aranan çalışan

İş Saatleri Dışında Ulaşılmazlık Hakkı

İş özel yaşam dengesini korumak adına pek çok ülkede adım atılıyor. Bazen ülke çapında yasalarla, bazen de kurum bazındaki uygulamalarla atılıyor adımlar. Bu kapsamda iş saatleri dışında ulaşılmazlık hakkı da anlam teşkil ediyor. Sudan sebeplerle iletişime geçerek çalışanı mesai dışında da rahat bırakmamak sıkıntılı durumlar doğurabiliyor.

Biliyoruz ki iş saatleri dışında çalışmaya zorlanınca üretkenlik düşüyor. Çalışanın dinlenme zamanına, kendine ayıracağı zamana saygı gösterilmeli. Yine araştırmayla biliyoruz ki haftada 55 saat çalışmak ömürden 9 yıl çalıyor.

Çalışanla iş saatleri dışında irtibat kurmayı sınırlayan ülkelere bir yenisi daha ekleniyor. 8 Şubat 2024 tarihli hurriyet.com.tr haberine özetle bakalım.

Mesai Saati Dışındaki Temasa 18 Bin Dolar Ceza

Avustralya’daki yasa tasarısına göre mesai saatleri dışında gereksiz yere kendileriyle temasa geçildiğini ya da rahatsız edildiklerini düşünen çalışanlar işverene uyarıda bulunabilecek. İşverenin uyarıya uymaması durumunda şikayetlerini Adil Çalışma Komisyonu'na taşıyabilecekler.

Emrin ihlalinin 18.000 dolar para cezası olabileceği belirtiliyor ancak Yeşiller işverenin emri yerine getirmesi halinde cezanın uygulanmayacağını vurguluyor.

Yeni hak tüm çalışanlar için geçerli olacak ancak iş tanımının bunu gerektirdiği, nöbetçi olan ve bunun için ödeme alan çalışanlar uygulamadan faydalanamayacak.

Mesai Saatleri Dışında Ulaşılamayan Çalışan Cezalandırılmayacak

Yeni yasa tasarısı çalışanların mesai saatleri dışında 'makul olmayan' nedenlerle gelen arama, SMS ve E-Posta'ları görmezden gelmesine izin veriyor.

Yasaya göre mesai saatleri dışında 'ulaşılamayan' çalışanlar kesinlikle cezalandırılamayacak ancak yasanın karşıtları bunun esnek çalışma hayatını baltalayacağını ve rekabet gücünü etkileyeceğini savunuyor.

Başbakan: "24 Saat Ödeme Almayan Biri 24 Saat Ulaşılabilir Olmamalı"

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese değişikliklerin işçilerin haklarını koruyacağı ve sağlıklı bir iş-yaşam dengesini yeniden sağlayacağı görüşünde. Albanese gazetecilere verdiği demeçte, "Basitçe söylediğimiz şey, günün 24 saati ödeme almayan birinin, günün 24 saati ulaşılabilir olmaması gerektiğidir" dedi.

Muhalefet de Destekliyor

Avustralya Yeşilleri yasayı ilk kez geçen yıl teklif etmişti. Partinin sözcüsü Barbara Pocock, buradaki amacın mevcut düzenlemeleri ortadan kaldırmak değil, korkan işçilerin seslerini duyurmalarına yardımcı olmak olduğunu söyledi.

Yeşillerin lideri Adam Bandt ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada "Avustralyalılar her yıl ortalama altı hafta ücretsiz fazla mesai yapıyor. Bu da 60,13 milyar dolardan fazla ödenmemiş ücrete denk gelmektedir. "Bu zaman sizindir. Patronunuzun değil" ifadelerini kullandı.

Patronlar Öfkeli

Avustralya medyasında yer alan habere göre, çalışanlar yeni uygulamayı desteklese de patronlar öfkeli. Avustralya Ticaret ve Sanayi Odası şefi Andrew McKellar yeni yasayı 'gülünç' olarak değerlendirdi ve mesai saatleri dışındaki iletişimin işverenler ve çalışanlar tarafından kararlaştırılmasının en iyisi olduğunu savundu.

Avustralya İş Konseyi Genel Müdürü Bran Black ise uygulamanın personeli farklı saat dilimlerinde çalışan işverenler için zorluklara neden olabileceğini öne sürdü ve sonuçların "yıkıcı" olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Birçok Avrupa Ülkesinde Uygulanıyor

Fransa, İspanya, Portekiz, İrlanda, İtalya ve Belçika benzer yasalarla çalışanlarına 'iletişimi kesme hakkı' tanıyan ülkeler arasında. Dünyanın dört bir yanındaki diğer hükümetler de benzer önlemleri almayı düşünüyor.