Bu Şirkette Aşı Olmayan Para Ödeyecek

Hava yolu şirketi aşı olmayan çalışanlarından aylık para alacak.

Aşı olmadığı için şirketine para ödeyen çalışan

İş Yaşamında Korona Virüsle Mücadele

Korona virüse karşı alınan önlemler iş hayatında da güncelliğini koruyor. Maske, mesafe ve hijyene dikkat ediyoruz. Bir dönem “iş yerinde maske takmayanlar tazminatsız çıkarılabilir mi” konusunu tartıştık.

Sonra hayatımıza aşı girdi. ‘Teknoloji devleri aşı olanları ofise çağırıyor’ haberlerini okuduk gazetelerden. ‘Acaba aşı yaptıranlar işe alımda önde mi olacak’ diye sorguladık. Şimdi ise aşı bir hayli yaygınlaştı.

Aşılama, korona virüs hastalığına yakalanma riskini düşürüp, yol açtığı hasarı engellemede, hastalığın ölümle sonuçlanmasının önüne geçmesinde büyük rol oynuyor. Buna rağmen yeterli sürede geliştirilmemiş olması ve bazı belirsizlikleri dolayısıyla aşılamaya mesafeli yaklaşan ve hatta aşı olmayan kişiler var. Peki iş yaşamında bu durum nasıl yankı bulacak? ‘İş veren çalışanını aşı olmaya zorlayabilir mi’ gibi sorularla yola devam ederken hürriyet.com.tr sitesinin 26.08.2021 tarihli haberi gözüme çarptı. Haber özetle şöyle diyor;

Aşı Olmayan Çalışanlar

“ABD’nin önde gelen hava yolu şirketlerinden Delta Air Lines, aşılanmamış personelleri için ceza sistemi getirdi. Şirket aşı olmayan her personelden 200 dolar ek sağlık sigortası ücreti keseceğini belirtti. Bununla birlikte hastalık nedeniyle eksik iş için maaş korumasının kaybedileceğini belirten şirket bu yöntemle aşıya olan talebi artırmayı hedefliyor.

Wall Street Journal haberine göre, Delta, şirket çalışanlarını güvende ve çalışır halde olmaları için aşıya teşvik ediyor. Birçok işveren aşı olunması için personeline ikramiye verirken Delta’nın ceza kesmesi yeni bir yöntem oldu.”

Bu uygulama örnek teşkil eder mi, devamı gelir mi zaman gösterecek. Ancak kurum içerisinde aşı olmayanların yarattığı risk artarsa, benzer önlemler olabileceğini düşünüyorum.