Bankacı Mobbing Yüzünden mi Yaşamına Son Verdi?

Geçtiğimiz hafta Yapı Kredi Bankası bünyesinde yaşanan intihar vakası, ardında pek çok soru işareti bıraktı.

Depresif çalışan

E posta İddiası

Geçtiğimiz hafta iş dünyasından duymaya alışık olmadığımız bir haberle sarsıldık. Yapı Kredi bankası Bireysel Krediler Tahsis Uygulama ve Geliştirme Müdürü Efe Demir intihar etti. Geçtiğimiz yıllarda da bir doktor intihar etmiş ve ardında “İntiharın arkasında mobbing mi var?” sorusunu bırakmıştı.

Basında da geniş yer alan Efe Demir’in intiharına 18 Mart 2023 tarihli takvim.com.tr sitesinin açıklamalarıyla bakalım. Haber özetle şöyle diyor:

“Yapı Kredi Bankası çalışanı Efe Demir’in intihar etmeden önce yöneticilerine gönderdiği iddia edilen bir e posta ortaya çıktı.

E postadan Demir’in Yapı Kredi bankası tarafından mobbinge uğradığı iddia edilebilir. Ancak banka yaptığı açıklamada iddiaları yalanladı. Efe Demir’in e postasındaki dikkat çeken ifadeler:

Depremzedeler için kredi kartı limit artışı, kredi ödemelerinin ertelenmesinin sosyal medyadaki tepkiler ve rakip bankaların uygulamalarının ardından Pazar kaybı yaşamamak için yapıldığını belirten Demir’in mailinde ‘Toplumsal sorumluluğunu üst seviyede olarak lanse ettiğimiz bankamızın yukarıdaki aksiyonlarının hiç birini depremde zarar görmüş tek bir yurttaş mutlu olsun diye almadı. Hepsi tamamen ticari ve stratejik hamlelerdi. Peki vicdanınıza sığmayan bu kararların alındığı dönemde bir yerde hiç odağınızı kaybetmeden çalışmayı nasıl başardınız?” ifadeleri dikkat çekti.

Demir şikayetlerin görmezden gelindiğini belirtip L.B isimli kişiyi işaret ederek: “L.B’nin ekibinden son beş yılda işten ya da ekipten ayrılmış 40 çalışma arkadaşımızı incelediniz mi? Hepsi mi kendi başarısızdı?” diye sordu. Bankanın iyi maaş verdiğini ancak insanların bu parayı kullanabilecekleri bir psikoloji bırakmadığını ifade etti.

Yapı Kredi İddiaları Yalanladı

Sosyal medya hesabından paylaşım yaparak iddiaların gerçek dışı olduğunu vurgulayan banka özetle şunları söyledi: “Bizleri derinden yaralayan bu vefatla ilgili olarak çeşitli mecralarda ve sosyal medya hesaplarında bankamız ile ilgili ortaya atılan gerçek dışı iddiaları da üzüntü ile takip ediyoruz. Yapı Kredi olarak her zaman önceliğimiz çalışanlarımızın sağlığı ve esenliğidir.”

Zaman Belirleyici Olacak

Henüz çok taze olan bu vaka ile ilgili peşin hükümlü olmak ya da duygusal davranıp hemen yargıya varmak doğru olmaz. Bir yanda mobbing iddiasıyla kaybedilmiş gencecik bir hayat, diğer yanda şimdiye dek çalışanları lehine pek çok kararını duyduğumuz, yönetim politikalarını takdir ettiğimiz, uygulamaları örnek gösterilen bir kurum. Gerçek zamanla ortaya çıktığında hep birlikte öğreneceğiz.

Herkes işin dedikodu boyutunu bırakıp kendi kurumuna bakmalı. Yönetimler çalışan deneyimine ve esenliğine önem vermeli. Tek kişilik maaşla üç kişilik iş yapanlar var, bu çalışanların iş tanımları yeniden düzenlenmeli.

Tüm kurumlar iş yerinde psikolojik güvenlik ve saygı kültürü oluşturmaya önem vermeli.