Adaylar Bekletilmemeli

Mülakat için gelen adaylar bekletilmemeli. Peki öyle mi oluyor? Ne yazık ki hayır.

Mülakat zamanı

Bekletmek Kurum İmajını Olumsuz Etkiler

Aslında bu durum, söz verip bir insanı bekletmekten farksız. Nasıl ki sözleştiğiniz kişi bekletilmemeli ise, iş görüşmesine gelen adaylar da bekletilmemeli. Peki öyle mi oluyor; ne yazık ki hayır. Çoğu zaman 5-10 dakikadan, 1 saate kadar uzanan geniş bir yelpazede bekletiliyor maalesef adaylar. “Ben 1,5 saat görüşme için bekledim” diyen aday var.

Adayları bekletmek kurum için son derece kötü bir imaj yaratır. Mülakatın çift taraflı bir değerlendirme aracı olduğunu biliyoruz. Mülakat, kurumun adayı, adayın da kurumu değerlendirmesi için bir fırsat yaratır ve fırsatlar beklemez.

Adayları bekletmesine gerekçe olarak randevu alıp gelmeyen adayları örnek verenler de oluyor; “Görüşme için randevu alıyoruz adaydan ama gelmiyor. Üstelik haber de vermiyor” deniyor. İyi de, bir kişi kuruma karşı saygısızlık yapıyorsa bunun bedelini vakte riayet eden, randevusuna saygılı aday mı ödemeli?

Aday Veri Topluyor

Adayın kurumu değerlendirebilmesi için kuruma girdiği andan itibaren gördükleri, yaşadıkları, konuştuğu kişiler, aldığı bilgiler birer veridir. Bu kapsamda adayın bekletilmesi de aday için bir veridir. Üstelik de aday mülakat için iki üç defa gelmişse ve her defasında bekletilmişse, bu durumun aday için negatif veri olduğunu söylemek kehanet sayılmaz.

Olur ya iş hali, çok dikkatli olmanıza, bu konuya özellikle dikkat etmenize rağmen, elinizde olmayan sebeplerle adayı biraz beklettiniz. Bu durumda mutlaka görüşmeye “gecikme için özür dileyerek” başlamanız gerekir.

Adayları bekletmeyi alışkanlık haline getirip, tek bir özür cümlesi kurmayan kişi ve kurumlar var ne yazık ki. Kurumun bu durumu hiç önemsememesi, aslında kendi topuğuna kurşun sıkmasından başka bir şey değildir.

Adayı zamanında görüşmeye almak nezakettir, kurum imajını olumlu etkiler, kurumunuzun ve sizin profesyonelliğinizi gösterir.

Gerçekten kaç İK tepe yöneticisi bu konuda hassas davranıyor merak ediyorum.

Adayları bekletmeden zamanında görüşmeye alan tüm organizasyonlara selam olsun.