14 Hafta Babalık İzni Veren Firma

Uluslararası ilaç firması, İnsan Kaynakları uygulamaları kapsamında babaları da içine alacak şekilde tüm ebeveyn çalışanlarına 14 hafta ücretli doğum izni veriyor.

Babalık izni

Emsal İK Uygulaması

Uluslararası ilaç firması Sanofi, 1 Ocak 2022 itibarı ile emsal niteliğinde bir İnsan Kaynakları uygulamasını hayata geçirdi. Tüm dünyada devreye sokulan bu uygulama, Türkiye için neredeyse çalışanlara milyon dolarlık ikramiye dağıtmakla aynı kefede.

Bu yıldan itibaren eşi doğum yapan veya evlat edinerek ebeveyn olan tüm Sanofi çalışanları, 14 hafta tam ücretli ebeveyn iznine sahip. Şirketin bu konudaki öncü uygulaması yeni değil. Sanofi geçtiğimiz yıl da Türkiye’de babalar için 3 gün olarak kullanılan yasal izin hakkını 2 haftaya çıkarmıştı. Yeni uygulamasıyla bu süreyi 14 hafta ücretli izin olarak güncelliyor.

Kurumun kendi web sitesinde de yer alan basın bültenlerine göre, tüm çalışanları kapsayan doğum izni uygulamasıyla yeni babalar, 14 haftalık ücretli izinlerini toplu veya yönetici onayı ile ilk bölümü 8 haftadan az olmamak kaydıyla bölerek bir yıl içinde kullanabilecek.

Uygulamanın Sebebi

Grubun İnsan Kaynakları Direktörü uygulamanın sebebinin temelde cinsiyet eşitliğini desteklemek olduğunu vurguluyor ve şöyle diyor “Sanofi olarak, çalışanların hayatlarındaki en önemli dönüm noktalarında yanlarında olduğumuzu hissettirmek bizim için mutluluk verici. Çalışan motivasyonu ve bağlılığı açısından olumlu etkileri olduğuna inandığımız bu uygulama, cinsiyet eşitliğini desteklemesi bakımından da son derece önemli bir adım. Cinsiyet dengesi hedeflerimizi destekleyen yeniliklere imza atmaya devam edeceğiz.”

Bu haberi özellikle bayramlarda, yılbaşında, özel günlerde yarım günü ücretli izin veremeyen yönetimler okumalı. Kendisine, ailesine, eşine, çocuğuna bu denli önem verilmesi bir çalışan için ne büyük mutluluk. Mutluluğun ötesinde sadakat, kalıcılık, bağlılık, aidiyet duygusunun da pekişmesi demek.

Ne denir ki; eşitlikse eşitlik, kapsayıcılıksa kapsayıcılık, çalışan deneyimi ise çalışan deneyimi. Tebrikler Sanofi. Göreceğiz bakalım, kaç İK tepe yöneticisi bu uygulamadan ilham alacak ve kendi kurumunun bünyesinde babalık izni uygulamasını revize edecek.