Yaş Ayrımcılığı Gümbür Gümbür Devam Ediyor

Yaş ayrımcılığı ile nitelikli ama yaşı ileride olan adaylara kıyım kıyım kıyılıyor.

Yaş Ayrımcılığı

Hangi Yaş Yaşlı?

Ülkemiz, yaşlı bulundukları için işe alınmayan nitelikli insanlar ile dolu. Aday aranılan tüm kriterlere sahip; eğitimse eğitim, tecrübeyse tecrübe, yetkinlikse yetkinlik. Ama “Seni değerlendirmeye alamayız” diyor firma. Sebep? Çünkü yaşı büyük.

Gerçi ben henüz anlayamadım tam olarak hangi yaştan sonrası büyük / yaşlı sayılıyor. 50 üstü mesela. İş başvurusu yapan 50 yaşının üstü adaya şans veriyor musunuz? 54 yaşında biri firmanıza başvurduğunda yaklaşımınız nasıl oluyor?

Ya 30 üstü. 30 yaşın üstündeki bir aday, mesela 37 yaşında, “temsilci” “uzman” “sorumlu” pozisyonuna başvursa değerlendirmeye alır mısınız? 30 zaten kritik bir baraj anladığım kadarıyla. 30’lu yaşlarındakilere ithafen uyarı mahiyetinde “Ey 30 yaşını aşmamış çalışan arkadaşım: Dur yaş ayrımcılığı var” başlıklı açık bir mektup da yayınlamıştım.

Sadece 30’u geçmek değil 30’a yaklaşmak bile bazen tehlikeli olabiliyor. 28’in, 29’un işveren tarafından yaşlı bulunduğu vakalar duydu bu kulaklar.

Peki ya 40 yaş üstü. İş başvurusu yapan 40 yaşın üstündeki bir adayın durumu ne olur sizin firmanızda? Fırsat verilir mi, yoksa yaşına bakılıp doğrudan elenir mi?

60’lı Yaşlar

Hadi sınırları zorlayalım, çıtayı biraz daha yükseltelim. 60 yaş üstüne ne dersiniz? Şansı olur mu? Yok artık değil mi? Bu kadar da olmaz yani. Sen kalk 60’ını geç, yetmiyormuş gibi bir de iş başvurusu yap. Pes valla, olur şey değil.

60’lı yaşlarındaki adayların iş başvurusu yapmaları bile hata sayılacak neredeyse. Neyse ki 65 yaş üstü baş vurduğunda suç duyurusunda bulunmuyorlar. Birileri hızını alamayıp bunu da yapar mı acaba diye tereddüt yaşamıyor da değilim hani.  

Aman tamam, tamam; 70’leri yazmayacağım.

Maalesef işe alımda yaş bariyeri hala devam ediyor. Yazık ediliyor. Güzelim insan kaynağı, yaş ayrımcılığı yüzünden çar çur ediliyor. Okumuş, deneyim kazanmış, yetkinlik geliştirmiş nice kıymetli aday sadece yaşları yüzünden yarışın dışında bırakılıyor. Adaylara da, kurumlara da, bu ülkeye de yazık.