Performansın Ruhu

Çalışanıyla performansı hakkında yılda bir kere konuşup, sonra sağa sola “performansı düşük” diye yakınan yönetici, çalışanını nasıl geliştirmeyi umuyor?

Performans değerlendirme temsili

Nedir? Ne Değildir?

  • Performans dönemi çalışana ekstradan para kazandıran bir dönem değildir. (“Performans ücrete bağlansın mı” sorusu “Bu dönem fazladan para kazanmak için değil gelişim içindir” cümlesiyle cevap bulur. İstenirse tabii ki ucuna havuç konulabilir. Ama para hiçbir zaman gerçek amaç olan gelişimin önüne geçmemelidir.)
  • Performans değerlendirme toplantıları çalışanı geçmiş yapamadıkları için üstü kapalı veya alenen fırçalamak için değildir. (“Hele bir performans dönemi gelsin, gösteririm ben ona” diye bilenen yönetici bile var. Performans dönemine kadar çalışanının gelişim alanını fark ettiği halde değinmeyip, bu toplantılara kadar heybesinde biriktiren var.)
  • Performans değerlendirme toplantıları, çalışanın morali bozulmasın diye gelişim alanlarına değinmeden geçiştirilecek toplantılar değildir. (Çalışan gelişim alanını fark edemezse nasıl ilerleme sağlayabilir?)
  • Performans dönemleri yapılmış olmak için yapılan, ortalığın form, evrak, not kaynadığı, herkesin illallah getirdiği, performans sorunsalına dönüşen dönemler değildir. (Amaç bürokrasiyi coşturup iş yükü yaratmak değil, şirketi, departmanı, çalışanı ileriye taşımaktır.)
  • Performans değerlendirme toplantıları kin kusma alanı değildir. (Alakalı, alakasız tüm kusurların biriktirilip çalışanın üzerine boca edildiği toplantılar değildir.)
  • Performans değerlendirme toplantıları yöneticinin mütemadiyen konuştuğu ama bir türlü konuya gelemediği, hatta bazen konunun unutularak zamanın tüketildiği türden toplantılar değildir. (Kıymetli vakitlerdir; çalışan, bölümün, şirketin gelişimi için doğru kullanılmalıdır.)

Çalışanıyla performansı hakkında yılda bir kere konuşup, sonra sağa sola çalışanı hakkında “performansı düşük” diye yakınan yönetici var. Yılda bir kez konuşarak gelişim sağlanabilir mi? Biliyorum yıllık performans değerlendirmeye son vermek cesur bir adım ama doğru uygulandığında rutin değerlendirme toplantılarından çok daha tatmin edici sonuçlar doğurur.