Kendi Maaşından Kesip Çalışanlarına Dağıtan CEO

Firma içinde alışılmadık bir jest yapan genç CEO, kendi maaşını yüzde 90 düşürerek çalışan maaşlarını kimsenin hayal edemeyeceği oranda yükseltti. Peki sonuç ne oldu?

Çalışan maaşı

Maaşlardaki Çılgın Artış 

Maaş, prim, bonus ödemelerinde, ücret artışlarında cömert davranan kurum haberlerini yazmaya bayılıyorum. Çalışanlarına evler arabalar hediye eden patron haberini büyük keyifle yazmıştım mesela. Bu konuda en son büyük bir vefa ve bonkörlükle Türkiye’ye veda eden Honda’nın haberini ‘Vedası Muhteşem Oldu’ başlığı ile yazmıştım.

Şimdi okuyacaklarınız yeni bir haber değil. Maaş artış dönemi yaklaşırken, kurumlar ‘yüzde kaç artış yapsak’ diye düşünürken geçmişte yaşanan bu olayı hatırlatmak istedim sadece.

İlgi uyandıran haber basında pek çok mecrada da yer almıştı. Gelin hep beraber biraz eskiye gidip 15.04.2015 tarihli www.ntv.com.tr sitesinin haberine bakalım. Haber şöyle diyor:

“ABD merkezli kredi kartı ödeme şirketi olan Gravity Payments şirketinin genç CEO’su Dan Price çalışanların moralini yüksek tutmak için, 1 milyon dolarlık yıllık maaşını 70 bin dolara düşürerek, personele yapılacak zammın finansmanı için kaynak ayırmayı planlıyor. Price, personele yapılacak zamlar için bu yıl şirketin elde ettiği karın dörtte üçünü de kullanacak ve harcanan kaynak tekrar elde edilene kadar düşürdüğü maaşıyla çalışacak.

Merkezi Seattle’da bulunan şirketin 120 çalışanı, bu karar öncesi ortalama 48 bin dolar maaş alıyordu. Bu kararın ardından maaşı 70 bin doların altında olan 100 kişiden 30’u kabaca ikiye katlanırken, diğer 70 kişi de zam alacak.”

Neden Bu Kararı Aldı?

Haberde CEO’nun bu kararı almasında Princeton ekonomistleri Angus Deaton ve Daniel Kahneman’ın araştırmalarının etkili olduğu belirtiliyor. Ekonomistler, yaptıkları araştırmayla “paranın mutluluğu satın alabileceği”ni ortaya koymuştu. Araştırmada, yıllık 75 bin dolar üzerindeki gelirin, beraberinde mutluluğu da getirdiği ortaya koyulmuştu.

Sonuç Ne Oldu?

Dan Price’ın bu kararını övgüyle karşılayanlar kadar eleştirenler de oldu. Şirketin ne elde ettiğine de 27.08.2020 tarihli www.mynet.com adresindeki Price’ın twitter’daki açıklamalarına yer veren haberle bakalım. Haberde Price’ın şu sözleri yer alıyor:

“2015 yılında şirketimdeki minimum maaşı 70 bin dolar yaptığımda Rush Limbaug “Umarım bu şirket işletme yüksek lisans programlarında, sosyalizmin işte nasıl çalışmadığını göstermek için vaka olarak okutulur. Çünkü şirket batacak” dedi. O günden beri şirket üçe katlandı ve başarı hikayesi olarak Harvard Business School’da ders konusu oldu. 2015’te minimum 70 bin dolar maaşa başladığımızdan beri;

  • İşlerimiz üçe katlandı
  • Ev sahibi olan personel 10 kat büyüdü
  • 401 bin dolarlık katkı ikiye katlandı
  • Personelin %70’i borçlarını ödedi
  • Çocuk sahibi olan personel sayısı 10 kat arttı
  • İşten çıkma oranı yarıya indi
  • Şirketimiz %50 gelir kaybıyla yüz yüze geldi. 0 işten çıkartılma oldu. Çalışanlar gönüllü olarak geçici ücret kesintisi yaptı. 5 ay sonra çalışanlarımız rekor satış gerçekleştirdi ve tüm maaş kesintileri geri ödendi. Muhteşem bir iş çıktı. Çalışanlarınıza böyle davranınca olabilecekler inanılmaz.”

Zam dönemi yaklaşırken ilham olsun bu haber tüm şirketlere. Milyon dolarlık ikramiye dağıtarak bonkörler listesine giren patron haberlerine yenileri de eklenir umarım.