En Verimli Yaşlar Ayrımcılığa Kurban Gidiyor

Artık 60’larda yaşlanmıyoruz. Yaş 70 olunca iş bitmiyor. Bilimsel araştırmayla sabit. Ama yaş ayrımcılığı devam ediyor.

Yaş Ayrımcılığı

En Üretken Yaşlarımız

Rahmetli Doğan Cüceloğlu’nun 27 Aralık 2020 tarihinde facebook hesabından üretkenlikle ilgili paylaştığı bir yazı var. Hocanın bildirdiğine göre yazı kendisine iki değerli arkadaşı tarafından gönderilmiş. Yazdıklarını aktarıyorum.

ABD'de yapılan büyük bir araştırma şunu buldu:

Bir kişinin en üretken yaşı 60 ile 70 arasındadır

• En üretken ikinci insan aşaması 70-80 yaşları arasıdır

• En verimli üçüncü aşama 50 ve 60 yaş

• Bundan önce, kişi henüz zirveye ulaşmamıştır

Nobel Ödülü kazananların yaş ortalaması 62'dir

• Dünyanın en büyük 100 şirketinin başkanlarının yaş ortalaması 63

Ve devam ediyor. Bu çalışma, New England Journal of Medicine’da doktor ve psikologlardan oluşan bir ekip tarafından yayınlanmış. Şöyle bir cümle ile bitiyor: “Bu nedenle 60, 70 veya 80 yaşında iseniz hayatınızın en iyi seviyesindesiniz.

İş 50’lerden Sonra Başlıyor

Demek ki insanlar 60’larda yaşlanmaya başlamıyorlar, 70’de işleri bitmiyor. Demek ki 50 ne heyecanlı bir yaş, çünkü iş ondan sonra başlıyor. Oysa ülkemizde işe alımda yaş ayrımcılığı gümbür gümbür devam ediyor. Yaş hala sıkıntılı bir konu. Yaşlı bulunup işe alınmayan nitelikli insanlar bin bir sıkıntı yaşıyor.

Sadece işe alımda değil, çalışırken de artık yaşlandığı düşünülen pek çok insan ufaktan gözden çıkarılmaya başlanıyor. Ne yazık.

Tecrübelerin demlendiği yaşlara saygı duyalım. İleri yaşlarda sadece hastalık riskleri artmıyor, aynı zamanda bilgelik de artıyor. O halde kıymetini bilelim.