Dikkat: Gece Çalışması Ölümcül Olabilir!

Gece çalışan insanlar, bu durumun insan vücudu için zararlı olduğu konusunda uzmanlar tarafından uyarılıyor.

Gece çalışan kişi

Gece Çalışanlar

İş yaşamı hiçbir zaman amaçsız koşu haline gelmemeli. Belirli dönemlerde oluşabilecek yoğunluk dışında, sürekli yoğun çalışma temposunun yarardan çok zarar getirdiğini biliyoruz. Bu durumun stresi artırdığını da biliyoruz. Ve biliyoruz ki iş yeri stresi hata yapmayı artırıyor.

Peki, gece çalışmaları çalışanları nasıl etkiliyor? 19.12.2023 tarihli indyturk.com sitesinin konuyla ilgili haberine özetle bakalım.

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan geceleri çalışıyor; kimileri ofisleri temizliyor, kimileri taksi kullanıyor, kimileriyse acil durumlara müdahale etmek veya hasta ve yaşlılara bakmak için geceleri mesai yapıyor.

Hisse senedi ticareti, borsa işleri ve dijital para biriminde çalışanlar var ve birçoğu müşteri çağrılarını yanıtlamak veya kaza veya suçlardan sonra acil durum çağrılarına yanıt vermek için gece saatlerinde çalışıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yaklaşık 15 milyon Amerikalı gece vardiyasında çalışıyor. Rob Smith'in Wikipedia ansiklopedisinde yayımlanan araştırmasına göre, Birleşik Krallık'ta bu sayı 3 milyonu, yani işgücünün yüzde 11,7'sini aşıyor.

Smith araştırmasında, gece vardiyalarının ilişkiler ve sosyal yaşam üzerinde olumsuz etkilerinin yanı sıra, sağlıksız uyku düzenine yol açtığı ve mezarlık vardiyası olarak tanımladığı bu vardiyada çalışanları etkileyen hastalıklara neden olduğu sonucuna varıyor.

Depresyona Neden Oluyor

2014 yılında Birleşik Krallık'taki Surrey Uyku Araştırma Merkezi'ndeki (SSRC) bilim insanları, uyku-uyanıklık düzenlerini gece çalışan bir işçininkiyle değiştiren bir grup insan üzerinde deneyler yaptı.

Kan testleri, genlerimizin yaklaşık yüzde altısının belirli zamanlarda daha fazla veya daha az aktif olmaya adapte olduğunu ve katılımcılar gece çalışmasına geçtiğinde bu genetik doğruluğun yüzde bire düştüğünü ortaya koydu.

ABD'deki Ulusal Uyku Vakfı'na (NSF) göre düzenli gece vardiyasında çalışmak kronik uyku yoksunluğuna yol açabiliyor ve bu nedenle her 24 saatte bir 7 ila 9 saat arasında uyunması tavsiye ediliyor.

Geceleri uzun saatler çalışanlar genellikle sadece 4 ila 5 saat ya da belki daha az uyuyabiliyor. Uykusuzluk ayrıca konsantre olmayı zorlaştırıyor ve bir olaya tepki vermeyi yavaşlatıyor.

İskandinav dergisi Work, Environment and Health tarafından 1996 ve 2006 yılları arasında işle ilgili çok sayıda yaralanmayı analiz eden araştırmalar, gece çalışanların hastalık ve depresyona daha yatkın olduğunu ortaya koydu.

Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği tarafından yayınlanan ve 60'tan fazla gece çalışanını inceleyen ve gece çalışılan her 5 yıl için kanser riskinin arttığını ortaya koyan bir çalışmaya göre, gece çalışma üzerine yapılan araştırmalar, bu çalışma döneminin özellikle kadınlar arasında kanser riskini artırabileceğini ve göğüs kanseri riskini yaklaşık yüzde 3,3 oranında yükselttiğini ortaya koydu.

"Mezarlık Büyüsü" İşlevleri

Araştırmalar "gece çalışanını", "düzenli olarak gece 23.00 ile sabah 06.00 arasında 3 saatten fazla çalışan kişi" olarak tanımlıyor.

Gece çalışmasının olumlu tarafına gelince, psikolog Zander Wedderburn gece çalışmasını sevmeyi öğrenebileceğinizi söylüyor.

Yöneticilerin yorumlarından kurtulmak ve kişisel tefekküre yardımcı olan süreler boyunca yalnız kalmak gibi olumlu yönlerinin bulunduğuna işaret ediyor.

Gece çalışmak kişiyi sakin bir insana dönüştürür ve bu sakinlik gündüz ilişkilerine de olumlu yansır.

Ancak Safe Workers'a göre işverenler, ister kadrolu ister yevmiyeli olsun, gece çalışanlarına sıkı kurallar getirmelidir ki, genetik araştırmalara göre vücudumuzun gece çalışmaya daha az hazır olduğu bir zamanda omuzlarına yüklenen sorumluluğun boyutunu bilsinler.

Çünkü insan genleri, onları gündüzleri aktif ve çalışmaya, geceleri ise hareketsiz olmaya motive edecek şekilde yapılandırılmıştır.

Gece Vardiyasında Kim Çalışıyor?

Gece işleri arasında; hava trafik kontrolörü, gece bebek bakıcılığı, gece garsonluğu, kumar masalarında gece çalışanlar, gece şoförleri, sabaha kadar gazete veya derginin matbaadan çıkmasını bekleyen basılı ve elektronik gazete editörleri, web sitesi editörleri sayılabilir.