Çalışanına Karne İzni Veren Banka

Çalışanına çocuğunun karne günü izin veren banka tüm kurumlara örnek olsun.

Karne izni alan çalışan

Yeni İhtiyaçlar

Geçtiğimiz hafta karneler alındı ve büyük yaz tatili başladı. Karne gününden birkaç gün önce annelerin WhatsApp gruplarında benzer yazışmalar dönmeye başladı: “Sen okula gidebiliyor musun?” “Ben gidemiyorum işi ayarlayamadım.” “Gidenler benimkinin de fotoğrafını çekebilirler mi?” “Ben ayarladım gideceğim.”

Tam da bu durumla ilgili bir uygulama getirdi ING Bank. Gazetelerden öğrendiğimize göre, çocuğu karne alan tüm çalışanlarına, babaları da ayırmadan, karne günü ücretsiz izin vermiş. Bu harika uygulama için ING Bank’ı hem bir anne hem de İK tarafından biri olarak kutluyorum.

ING Bank’ın İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Seçil Refik “Yaşadığımız teknolojik ve sosyal devrim, çalışma hayatını da klasik tanımların dışına çıkmaya zorluyor” diyor.

Elbette, gelişen koşullar içerisinde çalışan ihtiyaçları tekrar gözden geçirilmeli ve kurum içindeki uygulamalar da bu yönde düzenlenmeli.

Kurum içinde çalışanı gerçekten kaynak olarak görmek alınan kararlara da yansıyor elbette. Bu anlamda daha önceden de ING’den çalışan dostu uygulamalar geldiğini sevinçle öğreniyoruz.

Örnek Olsun

Aslında çocuklu çalışanlar için en az karne günü kadar önemli ve belki daha da önemli olan bir aktivite daha var; sene sonu gösterisi. Şube sayısı fazla olan okullar bu gösterileri hafta içi de yapabiliyor. Şimdi düşünün çocuğunuz bir koca yıl boyunca bu gösteri için hazırlanmış, şarkılar, danslar, kostümler her şey hazır, yıl boyunca anlatıp durmuş ne yapacağını. “Geleceksin değil mi?” diye ara ara da yoklamış sizi. İstemez misiniz gitmeyi, can atıyorsunuz. Ve fakat iş durumunu ayarlayabilmeniz gerekiyor, iki arada bir deredesiniz. Böyle bir günde izin isteyen çalışanına, yöneticisinin “Bunun için benden nasıl izin istersin? Burası bir iş yeri ciddiyet lütfen” diye uyardığı günler de geride kalır umarım. Kim bilir, belki bundan sonra işin bu kısmına da el atabilirler.

Karne günü çocuğunun yanında olmak isteyen çalışanını izin alabilmek için yalan söylemek, kıvırmak zorunda bırakmayan, kurum içinde çalışan ihtiyaçlarının önemsendiği mesajını veren ING Bank’ın bu uygulamasının tüm sektörlere de örnek olması dileğiyle.