Mevlana'dan 'Beri Gel' Sözleri

Semazen

Beri gel, beri daha da beri, bu yol vuruculuk ne zamana kadar sürüp gidecek? Madem ki sen bensin, ben de senim. Nedir bu senlik ve benlik? Biz Hakk’ın nuruyuz. Hakk’ın aynasıyız. Şu halde kendi kendimizle birbirimizle ne diye çekişip duruyoruz?

Bir aydınlık bir aydınlıktan neden böyle kaçıyor? Biz hepimiz bütün insanlar tek bir vücut halinde olgun bir insanın varlığında toplanmış gibiyiz. Fakat neden böyle şaşıyız?

Aynı vücutta bulunan sağ el, ne diye kendi sol elini hor görür? Her ikisi de madem ki senin elindir, aynı tende uğurlu ne demek, uğursuz ne demek?

Biz hepimiz, bütün insanlar hakikatte tek bir cevheriz. Aklımız da bir, başımız da bir. Fakat kambur felek yüzünden biri, iki görür olmuşuz.

Haydi, şu benlikten kurtul, herkesle anlaş, herkesle hoş geçin. Sen kendinde kaldıkça, bir habbesin, bir zerresin, fakat herkesle birleştin, kaynaştın mı bir ummansın, bir madensin!

Bütün insanlarda aynı ruh vardır fakat bedenler, tenler yüz binlercedir. Nitekim dünyada sayısız badem vardır ama hepsinde aynı yağ bulunmaktadır. Dünyada çeşitli diller, çeşitli lügatler var fakat hepsinin de anlamı birdir, çeşitli kaplara konulan sular kaplar kırılınca birleşirler, bir su halinde akarlar.

Tevhidin ne demek olduğunu anlar da birliğe erersen gönülden sözü manasız düşünceleri söküp atarsan, can, mana gözü açık olanlara haberler gönderir, onlara gerçekleri söyler.

Hz. Mevlana

Kaynak: Çelebi Bayru, E. (2019). Evet Aşk Güzel Şeydir. İstanbul: Nefes Yayıncılık A.Ş.