Aramıza Hoş Geldin!

Ne boyutta bir öz güven eksikliği başka birinin kuyusunu kazmaya iter insanı?

Saldırgan çalışanlar

İlk Günden Belliydi

Daha ilk günden belliydi beni ne kadar sevdiği(!!!), ne kadar yakınlık göstereceği(!!!) ve ofis ortamında yaşayabileceklerim.

İki insan birbirini fark ettiği andan itibaren söylediği söylemediği yaptığı yapmadığı her şey mesajdır ya hani, işte ben de onunla karşılaşma anımızdan itibaren bütün mesajlarını alabiliyordum. Bir şeyler söylese de söylemese de tüm mesajlarını alıyordum.

‘Aramıza hoş geldin’ derken gülümseyen suratının arkasındaki maskesini görüyor, suskunluğunun bana söylediklerini duyuyordum. O, sadece “çalışanların gelişimini baltalayan yöneticiler” grubundan biri değil, aynı zamanda çalışanın kişiliğini, kariyerini de baltalayan biriydi.

Zaman Beni Haklı Çıkardı

Evham yaptığımı, abarttığımı söylediler önce, ‘kim bilir, belki de’ dedim ben de. ‘Olabilir’ dedim, çünkü hissiyatın somut bir kanıtı yok ki çıkarıp göstereyim. Tatlı tatlı yengeç sepeti sendromu ile "Hiç deneme. Ben yapamadım, sen de yapamazsın” diye önümü kesmelerini “Beni korumak içindir belki de” diye yorumlamaya çalışıyordum.

Gel velakin zaman beni haklı çıkardı. Usul usul başladı her şey. Öyle sessiz ve derinden geliyordu ki, ilk zamanlarda ben bile anlamadım istifa etmem için bunca dümen çevirdiğini. Ara sıra kendi kendimi ‘yok canım, bana öyle geliyor olabilir. Adam benimle niye uğraşsın ki’ diyerek teselli ediyordum. 

İşten çıkarıldığım bugün itibarıyla artık anti depresan ilaç kullanan biriyim.

Bugün öyle üzülmüş bir yüz ifadesiyle geldi ki yanıma, hani dersiniz ki ‘bu adamın senin çıkarılmanla ilgisi alakası olamaz.’ ‘Referans için benim ismimi verebilirsin’ derken yüzündeki ifadeyi gören kondurmazdı hiç iş yerini burnumdan getirdiğine.

Ben ise cevap bulamadığım bir sürü soruyla baş başayım şu anda: 

  • Ne boyutta bir öz güven eksikliği başka birinin kuyusunu kazmaya iter insanı?
  • Benimle alıp veremediği aslında kendisiyle ilgili hangi eksik duygunun hesaplaşması? 
  • İnsan hangi öz değer eksikliği ile başka birini kendisine tehdit olarak görür? 
  • İnsanın karşısındakini sürekli yenme yenişme çabası aslında kendisindeki hangi duyguyu örtbas etme mücadelesidir?  
  • Dedikodu, iftira, şaka kisvesi altında başka biriyle alay etmek kişinin hangi olgunluk eksikliğinin göstergesidir? 

İş yerinde mobbinge sessiz kalınmamalı! Zalimin Zulmüne dur demeli. Mobbingle mücadele herkesin görevidir.