son yazılar

Güvenin Altını Oymayın

Gönderen 4/29/2020

Şeffaf yönetim anlayışı ve güven tesisi bir klişe olduğu için değil, kuruma sağlayacağı faydaları için benimsenmeli. Faydalar

8 Nisan 2020 tarihli People Management on line dergisinde Justine Campbell konuyla ilgili yazısında Harvard Business Review’daki bir çalışmayı örnek göstermiş. Buna göre yüksek güvenin olduğu organizasyonlarda kişiler % 74 daha az stresli ve % 76 kurumuna daha bağlı. 

Sağlıklı bilgi akışının sağlanmadığı, güvenin olmadığı bir ortamda fısıltı gazetesi alır başını gider. Doğru yanlış birbirine karışmış şekilde her şey kulaktan kulağa yayılır.

Özellikle belirsizlik ortamlarında yönetim anlayışının şeffaf olması ve güven zemini yaratmak çok daha önemli. Şu anda pek çok kişi kaygılı ve mutsuz çalışıyor.


Güvensizlik Zemini

Önceki dönemlerde de güven zemini oluşmamış kurumların çalışanlarından duyduklarım hiç iç açıcı değil. Bakalım tanıdık gelecek mi bu söylemler? 
  • “Merak etmeyin hiç kimseyi işten çıkarmayacağız” deyip 2 gün sonra 10 kişinin çıkış ilanını yayınlayan firmalar
  • Konu henüz netleşmedi deyip, aslında netleşen bir konuda konuşup soruları ve endişeleri giderme cesareti gösteremeyen müdürler 
  • Çalışanına “Benim de haberim yok” deyip aslında her şeyden haberdar olan ve işin kötüsü çalışanın da bunu bildiği durumlar 
  • “Bölümde herkes aynı oranda zam aldı” deyip, çalışanların birbirlerinin farklı oranda zam aldıklarını öğrenmesi 
  • İnsanların birbirinin yüzüne gülüp arkadan birbirinin kuyusunu kazdığı, dedikodunun alıp başını gittiği kurumlar 
Hele ki korona virüsü, belirsizlik ve kaygı dolu şu dönemde yapılacak en mantıklı iş şeffaf ve güvenilir bir ortam yaratmaktır. Aksinin olması pek çok zararla sonuçlanır.

DİĞER YAZILAR

0 yorum