son yazılar

İş İlanına Ücret de Yazılmalı

Gönderen 11/07/2018

Bir çok adayın iş için öncelikli seçim kriteri olan ücret konusu neden bir sır gibi saklanıyor?


Nuray ve Adayı

Şirketin toplantı salonunda bekleyen İK uzmanı Nuray birazdan son görüşmesine girecekti. Dışarıda başvuru formunu dolduran adayını beklerken, bir önceki adayla ilgili aldığı notları gözden geçirdi. Çok geçmeden son aday kapıda belirdi.

Son görüşme olmasına ve günün yorgunluğuna rağmen adayını güler yüzle ve profesyonelce karşıladı Nuray. Mülakata başladıktan sonra, adayın biraz önce doldurduğu başvuru formunda yer alan “Ücret beklentisi” kısmına baktı hızlıca. Adayın ücret beklentisi şirket olarak önerecekleri maaştan yüksekti. “Acaba bu ücret beklentisi gerçek mi, daha altını kabul eder mi?” diye geçirdi içinden. Zira aday forma yazdığı miktarın altını kabul etmeyecekse ikinci görüşmeye çağırmayacağı kesindi.

Ücret Beklentisiyle Yüzleşme

Mülakat ilerledi ve Nuray konuyu ücret beklentisine getirdi:

“Başvuru formuna ücret beklentinizi 4000 TL. net olarak yazmışsınız.”

“Evet”

“Beklentinize dair bir esneme payı var mı?

“Nasıl yani anlamadım.”

“Yani bu beklentinizin ne kadar altına inebilirsiniz? En az kabul edebileceğiniz ücret ne olur?”

“Nuray hanım ben zaten oraya alt limiti yazmıştım. En az 4000 TL. ve üzeri ücret beklentim var. 4000 TL.nin altı benim kabul edebileceğim bir alt limit değil.”

“Bu kararınız kesin mi?”

“Evet.”

“Anlıyorum, tamam.”

Nuray, ücret beklentisi kendi verecekleri ücretten çok daha yüksek olan bu adayı elemek durumunda olduğunu anladı.

“Madem ücret beklentiniz bize göre yüksek kaldı, gidebilirsiniz” deyip bir anda mülakatı kesip adayı gönderemeyeceği için, usulen biraz daha görüşmeye devam edip mülakatı sonlandırdı.

“Yazık yahu” diye geçirdi içinden Nuray. “Bugün kaçıncı aday bu ücret yüzünden elediğim. Zamanıma yazık.”

Düşünceler hızla akıyordu zihninden: “Aday maaşı bilse ne olur? Keşke biz şirket tarafı olarak iş ilanına önereceğimiz maaşı da yazsak. Hem böylece adaylar da ücret skalasını görüp ona göre baş vurur. Eminim bu aday da vereceğimiz ücreti bilse başvurmazdı zaten. Böylece ne adaylar ne de biz zaman kaybı yaşarız.”

Zihnindeki düşüncelerin hızına kapılan Nuray soluğu İnsan Kaynakları Müdürünün odasında aldı. Yöneticisinin “Hayırdır, her şey yolunda mı?” demesine fırsat vermeden bir çırpıda şunları söyledi:

“Bir çok adayın iş için öncelikli seçim kriteri olan ücret konusu neden bir sır gibi saklanıyor? Adaya önerilen ücret sır olmaktan çıksın artık. Bu durum en başta zaman ve verim kaybına yol açıyor. 


Sabahtan bu yana görüştüğüm adaylardan dört tanesini ücret beklentileri yüksek olduğu için eledim. Yazık değil mi benim zamanıma? Sistem ve süreçler doğru işlemiyorsa insana yöneltilen ‘zamanını neden verimli kullanmadın’ sorusu da manasız kalmaz mı? İş ilanlarına mutlaka adaya önerilen ücret de yazılmalı.”


DİĞER YAZILAR

0 yorum