son yazılar

Çalışanlarının Gelişimlerini Baltalayan Yöneticiler

Gönderen 5/09/2018 ,

Çalışanın katılacağı eğitim programına yöneticisi tarafından ileri sürülen ‘iş yoğunluğu’ ve ‘acil durum’ gibi nedenlerle yarım yamalak katılmasının, ne firmaya ne çalışana ne de bölüme doğru dürüst faydası vardır. Ayla: Ahmet bey, benim yarın eğitimim var biliyorsunuz, ofiste olmayacağım.

Müdür: Ama yarın bizim müşteri ziyaretimiz var.

Ayla: Bunu size önceden söylemiştim. 2 günlük eğitimin yarın ilk günü.

Müdür: Biliyorum da, müşteri beklemez. Şöyle yapalım o zaman; sen sabahtan öğlene kadar katıl, sonra çıkıp müşteri ziyaretine gidersin.

…………………….

Müdür: Melis sen yarın bu eğitime katılmasan olmaz mı?

Melis: Ama kaydımı yaptırdım, size de bilgisini verdim çok önceden.

Müdür: Biliyorum bana bilgi verdin de, çok işimiz var.

Melis: ???

Müdür: O zaman sen şimdilik git. Ama ben seni her aradığımda ulaşıp konuşabileyim. Gözün telefonda olsun.

……………........

Müdür: Hakan hemen gelir misin, bir toplantımız var.

Hakan: Berk bey ben üst katta toplantı odasında eğitimdeyim biliyorsunuz.

Müdür: Biliyorum da acil bir toplantımız çıktı.

Hakan: Ama eğitimi kaçırırım.

Müdür: 2 saat falan sürer en fazla. Sonra tekrar katılırsın.

……….............

Müdür: Serkan bu raporun yarın öğlene kadar benim elimde olması gerekiyor.

Serkan: Mert bey şu anda saat 16:00. Yarın da benim eğitimim var biliyorsunuz. Öğlene kadar elinizde olması için benim yarın sabahtan eğitime gitmeden bu raporu hazırlamam lazım.

Müdür: Hımmm. O zaman şöyle yapalım, sen eğitime git katıl, arkalara bir yere otur, raporu hazırla. Böylece hem duyabildiğin kadar eğitimi yakalamış olursun, hem de raporu hazırlarsın.

………..............

Çalışanın, katılacağı eğitim programına yöneticisi tarafından ileri sürülen ‘iş yoğunluğu’ ve ‘acil durum’ gibi nedenlerle yarım yamalak katılmasının ne firmaya ne çalışana ne de bölüme doğru dürüst faydası vardır. 


İster yönetici tarafından kasıtlı olarak ‘zalimin zulmü’ niteliğinde, isterse kasıtlı değil de beceriksizlikten yapılsın, her iki durumda da eğitim için harcanan para tam anlamıyla karşılık bulmaz ve eğitimden alınan verim düşer.

Tüm bunların yanı sıra, çalışanın yöneticisi yüzünden eğitim programına bölük pörçük katılmak durumunda kalması, firmanın ve yöneticinin öğrenmeye ve gelişime verdiği değerin derecesine dair önemli mesajlar içerir.

DİĞER YAZILAR

0 yorum