son yazılar

Ofiste Baskı

Gönderen 11/17/2017

Stres ve baskıdan zona ve benzeri hastalıklara yakalananların, anti depresan ilaçlara başlayanların, psikologlara, koçlara koşanların, son dönemlerin moda tabiriyle tükenmişlik hissedenlerin sayısı hiç de az değil.


Baskıcı Ortam

Sevimsiz çalışma ortamının, insanı nasıl baskı altına aldığı, nasıl bunalıma sürüklediği ile ilgili birçok hikaye duymuşuzdur. Stres ve baskıdan zona ve benzeri hastalıklara yakalananların, anti depresan ilaçlara başlayanların, psikologlara, koçlara koşanların, son dönemlerin moda tabiriyle tükenmişlik hissedenlerin sayısı hiç de az değil. Yaşadıklarını içlerine atıp biriktirenlerin hikayeleri bunlar.


Ancak elde somut veri olunca iş kulaktan duyma hikaye olmaktan çıkıp ayan beyan gerçekliğe dökülüyor. Buyurun size bu konuda yapılmış bir çalışmanın sonuçları.

Çarpıcı Oranlar

İngiltere’de yapılan bir çalışmaya göre;

· Çalışanların % 20’si üzerlerinde çok baskı hissettikleri için izin aldıklarını,

· Çalışanların bir kısmı on beş günde bir işleri yüzünden en az bir kere ağladığını, 

· Çalışanların % 34’ü (maaş yetersizliği, gelişim fırsatlarının az olması vb. sebeplerden dolayı) işlerini sevmediğini,

· Çalışanların % 35i düzenli olarak işlerini değiştirmeyi düşündüğünü,

· Yine % 35 civarı bir grup, iş sebepleri dolayısıyla aile toplantılarını ve kişisel olarak verdikleri sözleri kaçırdıklarını belirtmiş.

Çalışanlarının gelişimlerini baltalayan yöneticiler de tuz biber ekiyor olaya tabii. Verileri aldığım yazıyı merak edenler detaylara buradan ulaşabilirler.

İş verimliliği üzerinde çalışanların bu noktayı kesinlikle atlamaması gerekir. İşinde bu denli mutsuz olan çalışanların, motivasyonla verimli iş sonuçları üretip üretememesi büyük bir soru işaretine gebedir.


DİĞER YAZILAR

0 yorum