Patron Gerçekten Çıldırmış Olmalı

Çılgın patron yeni mezunlara 80 bin dolar maaş ödeyeceğini açıkladı, uzaktan çalışmayı resmi yaptı ve yan hakları da artırdı. 

Maaş zammı alan sevinçli çalışanlar

Hayallerdeki Şirket

Yaygın olmasa da bonkör patron haberleri zaman zaman karşımıza çıkıyor. Çalışanlarına cömert ikramiyeler, primler hatta evler arabalar veren patron örnekleri var elbet yok değil. Ancak genelin içinde bu uygulamaların yüzdelik dilimi çok çok düşük. 10 Ağustos 2022 tarihli sozcu.com.tr sitesi tüm çalışanların ağzını sulandıran bir haber yayınladı. Haber şöyle;

Türkiye’de ekonomik kriz giderek derinleşirken ABD'de bir şirketin CEO’su çalışanlarına yönelik aldığı kararlarla uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu.

ABD merkezli ödeme sistemleri şirketi Gravity Payments’ın CEO’su Dan Price, şirket içinde asgari ücrette yeniden düzenlemeye gitti. Price, yeni mezunlar da dahil olmak üzere şirkette en düşük yıllık maaşın bundan sonra 80 bin dolar (yaklaşık 1.4 milyon TL) olduğunu duyurdu.

Kişisel Twitter hesabından bu açıklamayı yapan Price, “Çalışanlara saygı göstermeniz gerekiyor. Diğer şirketler de bu şekilde maaşlara güncelleme yapmalı ve çalışanlara hak ettikleri adil ücretleri vermeli” dedi.

İş Başvuruları Arttı

Uzaktan çalışma ve esnek çalışma modellerinin de getirildiğini açıklayan Price, yeni çocuk sahibi olanlara da ücretli izin verildiğini duyurdu. Price, “Her açılan iş ilanına 300’den fazla başvuru geliyor. Kimse kendisine saygı duymayan şirketlerde çalışmak ve kendisine saygı göstermeyen kurumlarda çalışmak istemiyor” dedi.

Instagram üzerinden de paylaşım yapan Price’a yorum kısmından çok sayıda insan, müsait bir pozisyon olup olmadığını sordu.

Tüm bu uygulamaların çalışana saygı gösterme niyetiyle yapılması ne kadar anlamlı. Elbette çalışana saygı göstermenin, onu memnun etmenin tek yolu ücret artışı değil. Bununla da ilgili pek çok örnek var. Örneğin Magna firmasının tek kuruş ücret artışı yapmadan çalışan memnuniyetini en üst düzeye nasıl taşıdığını “Hayal değil gerçek: Magna” başlıklı yazıda yazmıştım.

Örnek göstereceğimiz yönetim uygulamaların artması umuduyla.