son yazılar

Nurdan Akalın Terazi                           


14 yaşına kadar, doğduğu yer olan Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde dönemin tüm çocukları gibi sokaklarda oynayarak büyüdü. Yatılı okuduğu Özel Üsküdar Fen Lisesi’nden büyük bir dersle mezun oldu; insanlar ilgi duydukları alanda okumalı ve çalışmalıydı. Bu sebeple üniversite tercihinde rotayı İşletme’ye çevirdi.

Mezuniyet sonrası Türkiye ve İngiltere'de tamamladığı İngilizce eğitiminin ardından çalışmaya başladı. Sırasıyla, Tüyap A.Ş.’de Satış, Bayer Türk Health Care’de Eğitim ve Pazarlama bölümlerinde çalıştı. Pazarlama bölümünde çalışırken bu işi yaparak mutlu olamayacağını anladı. İşte tam da o aralar içine bir İnsan Kaynakları sevdası düştü ve İK’da yüksek lisans yapmaya karar verdi. O dönem Türkiye’de hiçbir üniversite bünyesinde İK master programının olmadığını öğrenince yurt dışında okuma kararı aldı. “Deli misin; döndüğünde iş bulabilecek misin? Bak kaç yaşındasın” cümlelerine kulak tıkayarak biriktirdiği tüm parasını Londra’da İK master derecesi yapmak için kullandı.

Middlesex University İK yüksek lisansından sonra Vestel A.Ş.’de İnsan Kaynakları bölümünde çalışmaya başladı. Bu arada anne oldu. Bebeğini büyütmek için işinden ayrıldığı o dönem, insanın kendi planlarının üstünde başka planların olduğunu ama yine de plan yapılması gerektiğini öğrendi.

İki yıl sonra iş hayatına PDR Group-TMI Türkiye’de Eğitim Danışmanı olarak döndü. Başta mülakat olmak üzere İnsan Kaynakları konusu ile ilgili çeşitli eğitimler geliştirdi. İlave olarak Eğiticinin Eğitimi, Sunum Becerileri, Profesyonel İletişim vb pek çok başlıktaki kişisel ve profesyonel gelişime yönelik eğitimlerle insanların hayatlarına dokundu. Çalışma hayatı boyunca yüzlerce mülakat yapıp, binlerce kişiye eğitim verdi.

İK basını tarafından övgüyle bahsedilen ve üniversiteler tarafından referans kaynak olarak gösterilen “Mülakat Ustalık İster” isimli kitabı yayımlandı. Aynı yıl Avrupa İnsan Yönetimi Kongresinden davet alarak Mülakat Ustalık İster isimli bir çalıştay düzenledi. Kitap hala iş profesyonellerine ışık tutmakta.

Özel koşulları sebebiyle iş hayatına yine ara vermek durumunda kaldı. Bu dönemi büyük ilgi duyduğu koçluk alanında eğitim almak için fırsata dönüştürdü. Uluslararası Koçluk Federasyonuna (ICF) akredite Gestalt koçluk eğitimini tamamlayıp, çalışmaları içerisine bireysel koçluğu da kattı.

Aynı dönem iş hayatı ve gelişim konularına dair yazılar yazdığı, kurumsal yaşamdaki tüm kademe çalışanlar tarafından takip edilen İK Bahçesi (www.ikbahcesi.com) isimli blogunu açtı.

Fayda yaratmayı insan olmanın vergisi olarak gören Terazi, bu kapsamda vakıf, dernek ve üniversite bünyelerinde pek çok gönüllü çalışmalarda bulunuyor.

Nurdan Akalın Terazi, halen Masters Training bünyesinde eğitimler vermeye ve bireysel koçluk çalışmalarına devam ediyor.