son yazılar

Cumartesi Yarım Gün Çalışmak

Gönderen 2/26/2020

Gerçekten Cumartesi yarım gün çalışmak gerekli mi? Körü körüne adet olduğu için mi gidiliyor iş yerine, yoksa hakikaten zorunluluk mu? Başka bir yol olabilir mi? Gerçekten İhtiyaç Var mı?


Cumartesi yarım gün çalışmalarını hep sorguladım; “gerçekten ihtiyaç var mı” diye. Cumartesi çalışılan o 3-4 saatlik zaman dilimi hafta içi telafi edilemez mi? Çalıma süresini kısaltmak mümkün mü?


Gördüklerim, duyduklarım Cumartesi çalışmalarına hep soru işareti ile bakmama sebep oldu. Buyurun Cumartesi çalışmalarından çeşitlemeler;
  • Hafta sonu diye geç gelmeler
  • Servis olmadığı için; 
       - Geliş gidişte taksi tutup, taksi parasını da şirketten alanlar. (Şirkete taksi 
         maliyeti) 
       - Kendi cebinden yol parasını vererek gidip gelenler. (Çalışana yol parası 
         maliyeti)
  • Kurum içinde uzun kahvaltı ve kahve molaları
  • Hafta sonu programları için sürekli mesajlaşmalar, telefon konuşmaları 
  • Üçüncü partilerle yapılacak işlerde, her kurum hafta sonu çalışmadığı için işlerin yapılamayıp, ertelenmesi.
  • Gerçekten yapacak işi olmadığı halde herkes geliyor diye mecburen gelip, iş yapıyormuş gibi görünüp, sadece maliyet oluşturanlar 
Başka Bir Yol Olabilir mi?

Körü körüne adet olduğu için mi gidiliyor Cumartesi iş yerine, yoksa hakikaten başka türlü işler yetişmez mi? Alternatif bir yol olabilir mi? Cumartesi çalışmanın maliyet hesabı yapılıyor mu kurumlarda?
Pek çok firmada Cumartesi yarım gün çalışmalarının kaldırılabileceğine inanıyorum. Önümüzde örnek olarak çalışma saatlerini haftada 6 günden 4 güne indiren Microsoft’un cesur adımı var.

Mesela kurum güzel bir iç iletişim çalışması ile çalışanların özel ve sosyal hayatlarına daha fazla vakit ayırmalarını sağlamayı, böylece şirket içinde verimliliği artırmayı amaçladıklarını anlatsa. Bunun için de bir süreliğine Cumartesi yarım gün çalışmalarının kaldırılacağını duyursa. Hafta içi verimli çalışılır ve işler yetişirse, bundan sonra Cumartesi yarım gün çalışmaların tamamen kaldırılacağını, ama işler yetişmeyip verimsizlik olursa eski uygulamada devam edileceği iletilse çalışanlara. Ne dersiniz? Nasıl sonuç alınır?

Çalışanların büyük çoğunluğunun bu uygulamaya sıcak bakacağını ve hafta içi işlerini yetiştireceğine inanıyorum. Denemesi bedava.

DİĞER YAZILAR

0 yorum