son yazılar

Müdürsüz Yönetim Mümkün mü?

Gönderen 1/09/2018

Kendi kendini yöneten takımlar pratikte mümkün mü, ne dersiniz? Mümkünse şayet, geçiş döneminin basit bir süreç olmadığını tahmin etmek zor değil. Kendi Kendini Yöneten Takımlar

Bir organizasyon düşünün; müdür, yönetici gibi kavramlar yok. Sadece kavramlar değil, bu ünvanlara sahip kişiler yok. Kurumların uzun uzadıya yönetim katmanları yok. 


Çalışanlarının gelişimlerini baltalayan, bin bir zorluk çıkaran yönetici profiliyle birlikte zalimin zulmü de ortadan kalkmış oluyor haliyle. Sadece takımlar var ve takım içerisindeki bireyler, başlarında bir yönetici olmadan işlerini kendi kendilerine yapıyor. Yani kendi kendini yöneten takımlar oluşuyor. Pratikte mümkün mü, ne dersiniz? Mümkünse şayet, geçiş döneminin basit bir süreç olmadığını tahmin etmek zor değil.

Çözüm Yolu

Son okuduğum bir makale bu konuyu masaya yatırmış. People Management dergisinin 5 Ocak 2018 tarihli sayısında Anna Bos-Nehles bir yönetici olmadan yönetmenin mümkün olup olmadığını ele almış.

Bugün birçok organizasyonun yönetim katmanlarından kurtulmaya çalıştığını belirten Anna Bos-Nehles takımlara tam özerklik vermeye çalışan kurumların kendi kendini yöneten takımlara doğru yol alabileceğini kaydediyor. Hemen arkasından bunun kolay ve doğrusal bir yol olmadığını da ekliyor.

Bunun için bazı evrelerin hassasiyetle ele alınması gerektiğini belirten Bos-Nahles önce fonksiyonel liderlik, bunun ardından koçluk ve nihayetinde kendi kendini yönetebilen takımlara ulaşılabileceğini belirtiliyor. Ayrıca geçiş döneminde dışarıdan bir süpervizyona ihtiyaç duyulabileceğini de ekliyor. Detayları merak edenler yazının tamamına buradan ulaşabilir.


İlk etapta kulağa hoş gelen bu yönetim yaklaşımına geçilecekse şayet, her evrenin çok detaylı planlanması ve yönetilmesi gerekir.

DİĞER YAZILAR

0 yorum